[b]Rz: Jak doprowadzić do zmiany uciążliwego najemcy, jak nakłonić do tego resztę członków wspólnoty, przekonać jej zarząd?[/b]
[b]Wioletta Szymańska:[/b] Nieprzestrzeganie przez właściciela lokalu porządku domowego czy też łamanie w sposób rażący lub uporczywy zasad stosunków sąsiedzkich daje podstawę do podjęcia przez innych mieszkańców odpowiednich kroków prawnych.
Warto wskazać, iż na równi z niesubordynowanym właścicielem traktowane są zachowania osób korzystających z lokalu na podstawie na przykład umowy najmu, użyczenia czy też grzecznościowo.
Jeśli zatem członkowie wspólnoty mają do czynienia z uciążliwym najemcą, a polubowne działania nie przynoszą pożądanego efektu, wówczas możliwe jest zwrócenie się do właściciela lokalu o wypowiedzenie najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia. W sytuacji, gdy najemca pomimo wypowiedzenia umowy nadal zajmuje lokal, właściciel może skorzystać z przysługującego mu uprawnienia do wystąpienia do sądu z powództwem o opróżnienie lokalu mieszkalnego.
Może się jednak zdarzyć, iż właściciel lokalu nie podejmie żadnych kroków w celu rozwiązania stosunku najmu tudzież przywrócenia w inny sposób należytego porządku, wówczas ostatecznym środkiem, po jaki może sięgnąć tym razem ogół mieszkańców, będzie przymusowa sprzedaż lokalu w trybie art. 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E05EF5AF7086942FEA018822BC532338?id=128489]ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali[/link] (tzw. WłLokU).