Na razie jest [link=http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/3131.htm]projekt „0 szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych”[/link]. Wniósł go marszałek Sejmu jako propozycję prezydencką. Projekt wprowadza szybką ścieżkę załatwiania formalności budowlanych dla inwestycji związanych z budowlami przeciwpowodziowymi. Chodzi m.in. o: poldery, zbiorniki retencyjne, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, wały etc.
Autorzy projektu chcą, by było tak, jak jest obecnie przy budowie na przykład autostrad i dróg krajowych. Mianowicie jedna decyzja administracyjna zastąpiłaby kilka innych. [b]Nie trzeba by więc było osobno się ubiegać o podział nieruchomości, wywłaszczenie oraz pozwolenie na budowę.[/b] Wystarczyłoby uzyskać pozwolenie na realizację inwestycji. Będzie je wydawał wojewoda w ciągu 90 dni od złożenia wniosku.
Właściciele (użytkownicy wieczyści) wywłaszczeni z nieruchomości będą mogli liczyć tak jak obecnie na odszkodowanie, z tą jedynie różnicą, że postępowanie w ich sprawie będzie prowadzone niezależnie od postępowania o wydanie pozwolenia na inwestycję. Oznacza to, że np. [b]budowa polderów będzie już prowadzona, a były właściciel nieruchomości będzie jeszcze czekał na decyzję w sprawie odszkodowania, a potem na jego wypłatę. [/b]
Tegoroczna powódź pokazała, że zabezpieczenia przed wylewaniem rzek nie są wystarczające. Dlatego według autorów projektu niezbędne jest zakończenie rozpoczętych inwestycji, jak np. budowa zbiornika Racibórz, a także zaplanowanie i ukończenie kolejnych. By było to jednak możliwe, potrzebne są środki finansowe oraz przepisy, które pozwolą na szybkie i sprawne budowanie. Obecne tego nie gwarantują. Załatwianie formalności trwa długie lata. Tak było m.in., gdy doszło do sporów z mieszkańcami wsi położonych na terenie, który ma być zalany przez zbiornik Racibórz.
Dzięki tym zmianom mają ruszyć z miejsca inwestycje w infrastrukturę przeciwpowodziową, aby w przyszłości nie dochodziło do aż tak dużych powodzi. Straty po tegorocznej szacuje się na 15 mld zł.