Powodzeniem cieszą się budynki małe, o powierzchni do 150 mkw. Najszybciej sprzedaje się domy, których cena nie przekracza 500 tys. zł. Są to najczęściej segmenty czy bliźniaki położone w bliskim sąsiedztwie miast.
Pośrednicy spodziewają się niewielkich obniżek cen domów zlokalizowanych blisko centrum. Obecnie są one często mocno przeszacowane. W Trójmieście oczekiwane są na przykład 3-proc. spadki notowań najdroższych budynków.
Transakcji kupna domów wciąż niewiele, przy utrzymującej się dużej podaży. Większość potencjalnych nabywców ubiega się o kredyt, ale część z nich ma trudności z uzyskaniem pożyczki ze względu na brak wystarczającej zdolności kredytowej.
[srodtytul]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/586789]wybrane oferty sprzedaży domów wraz z cenami[/link] (pdf; 29 kb)[/srodtytul]
[ramka]Pośrednicy z pięciu miast (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) podają stawki za metr kwadratowy dwóch, 10 – 15-letnich, domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw), obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę metra kw. porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach. [/ramka]