Efektywnie podatki przy sprzedaży nieruchomości komercyjnej w Polsce stanowią 4,28 proc. wartości transakcji (ceny). Polska jest dzięki temu trzecim państwem najniżej opodatkowanym pod tym względem spośród 23 zbadanych przez firmę Taxand. Na czele rankingu najtańszych lokalizacji dla inwestycji w nieruchomości jest Cypr (2,74 proc.) i Rumunia (4,02 proc.).
Skąd tak dobry wynik naszego kraju? – Stosunkowo niski podatek dochodowy w Polsce to czynnik, który pozwala wyjaśnić niski poziom całkowitego opodatkowania transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jednak główną przyczyną korzystnej dla inwestorów sytuacji jest fakt, że VAT od inwestycji komercyjnych podlega zwrotowi, a najemca z reguły może odliczyć VAT od wynajmu. W niektórych krajach VAT od inwestycji nie podlega odliczeniu, co oznacza, że w Polsce są korzystne zasady podatkowe do inwestowania w tym sektorze – wyjaśnia Paweł Toński, partner i szef grupy Real Estate w Accreo Taxand w Polsce.
Również w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości mieszkalnych udział podatków w ostatecznej cenie w Polsce jest jednym z najniższych i wynosi zaledwie 11,04 proc. Pod tym względem Polska znowu zajęła trzecie miejsce, gdyż tylko Wielka Brytania (6,39 proc.) i Malezja (5,34 proc.) mogą się pochwalić niższym opodatkowaniem.
– Nieco wyższy wskaźnik niż w przypadku nieruchomości komercyjnych wiąże się z VAT, który obciąża nabywców, ale jednocześnie – dzięki obniżonej stawce VAT stosowanej przy sprzedaży mieszkań – daje on i tak jedno z najniższych obciążeń. Co prawda od 2011 roku stawka zostanie podwyższona do 8 proc., ale nie powinno to istotnie wpłynąć na ostateczny udział nieodliczalnych podatków w cenie sprzedaży – twierdzi Paweł Toński.