Każdy właściciel musi płacić rachunki za swój lokal oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną, czyli tzw. zaliczkę (patrz ramka). Mówi o tym ustawa o własności lokali (uwl).
Jaka zaliczka
Zaliczki reguluje się do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy od udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Im większy udział, tym jest większa. Sami właściciele decydują, w jakiej wysokości zaliczki mają płacić. W tym celu podejmują uchwałę.
Zaliczkę płaci się przez cały rok kalendarzowy, a po jego zakończeniu każdy właściciel powinien otrzymać od zarządu pisemną informację, ile wpłacił na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej (z wyszczególnieniem wydatków), a także czy wpłacone kwoty były wystarczające. W razie niedoboru właściciel ma obowiązek dopłacić, a gdy jest nadwyżka – może ją odliczyć od wpłat przyszłych okresów lub zażądać zwrotu od zarządu wspólnoty.
Uwaga!
Zdarza się, że zarząd sam podnosi miesięczne zaliczki. Nie ma jednak do tego prawa, ponieważ są to czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu (a na takie czynności trzeba mieć zgodę właścicieli). Może on najwyżej zaproponować właścicielom, aby podjęli uchwałę, że trzeba wpłacać więcej niż dotychczas.