• – Spadki wskaźników dla modelowego kredytu w wysokości 300 tys. zł, stanowiącego 80 proc. wartości nieruchomości, były jednak niewielkie – mówi Natalia Czaplewska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
• Z jej wyliczeń wynika, że zaciągający kredyty hipoteczne w naszej rodzimej walucie, mogli liczyć w czerwcu br. na średnią marżę na poziomie 2,01 proc. (podczas gdy w maju średnia ta wynosiła 2,04 proc.). W przypadku ofert pakietowych, w ramach których kredyt udzielany jest na bardziej preferencyjnych warunkach (ze względu na jego połączenie z dodatkowymi produktami banku, takimi jak: konto osobiste, karta kredytowa czy też ubezpieczenie) – średnia marża wyniosła 1,23 proc.
• Marża pobierana przez banki od kredytów mieszkaniowych zaciąganych w euro w minionym miesiącu wynosiła średnio 3,16 proc. W stosunku do maja mieliśmy w tym przypadku do czynienia ze spadkiem o 0,04 pkt proc.
• – Jeśli chodzi o standardowe kredyty hipoteczne denominowane do dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego, przeciętny koszt finansowania w przypadku obu walut się nie zmienił i wyniósł odpowiednio 6,17 proc. oraz 5,50 proc. Podobnie sprawa wygląda w odniesieniu do promocyjnych ofert kredytów dolarowych, tu również obserwuje się już trzymiesięczny zastój, a średnia kształtuje się na poziomie 4,47 proc. – mówi Natalia Czaplewska.
• Niewielka korekta dokonała się jednak w przypadku kredytów frankowych udzielanych w ramach cross-sellingu. Średnia marża obniżyła się do poziomu 3,86 proc. (wcześniej 3,89 proc.) za sprawą modyfikacji, jakich dokonał w swojej ofercie jeden z banków.