Najpierw rokowania
Przed rozpoczęciem właściwego postępowania wywłaszczeniowego zawsze odbywają się rokowania (art. 114 ustawy). Oznaczają one po prostu negocjacje. Prowadzi je z właścicielem (lub użytkownikiem wieczystym) starosta. W przypadku gdy wywłaszczenie ma nastąpić z nieruchomości na rzecz samorządu to negocjacjami zajmuje się: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa.
W trakcie negocjacji z reguły reprezentanci samorządu czy Skarbu Państwa proponują określoną cenę za działkę czy budyne• Zdarza się też, że oferują nieruchomość zamienną. Następnie obie strony prowadzą negocjacje. Ich celem jest osiągnięcie kompromisu i zgody na cenę za nieruchomość.
Jeżeli udaje się osiągnąć porozumienie, dochodzi do zawarcia umowy przenoszącej prawa do nieruchomości na rzecz właściwego organu i wywłaszczenie nie jest potrzebne. Gdy jednak zgody nie ma i właściciel (lub użytkownik wieczysty) nie chce oddać nieruchomości dobrowolnie, wówczas rozpoczyna się właściwe postępowanie wywłaszczeniowe.
Postępowanie wywłaszczeniowe na rzecz Skarbu Państwa toczy się z urzędu, natomiast na rzecz jednostki samorządu terytorialnego – na wniosek jej organu wykonawczego, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zarządu powiatu albo zarządu województwa. Datą jego rozpoczęcia jest dzień doręczenia zawiadomienia stronom lub dzień określony w ogłoszeniu o wszczęciu postępowania, które zostało wywieszone w starostwie.
Zanim rozpocznie się to postępowanie, są dwa miesiące na zawarcie zwykłej umowy cywilnoprawnej w sprawie nieruchomości. Postępowanie wywłaszczeniowe rozpoczyna się dopiero po bezskutecznym upływie dwumiesięcznego terminu do zawarcia umowy. Liczy się go od daty zakończenia rokowań a wyznacza go starosta (art. 115).