Kiedy rata zaczyna ciążyć, warto ponownie przeczytać umowę kredytową, by wiedzieć, na jakie kroki możemy sobie pozwolić.
– W dokumencie tym zostały dokładnie opisane warunki, na jakich kredyt został udzielony. Szczególnie dotyczy to ofert promocyjnych, powiązanych z zakupem innych produktów banku. Może się okazać, że wymagany okres korzystania z dodatkowego ubezpieczenia lub karty kredytowej już minął, a więc bez konsekwencji możemy z nich zrezygnować i tym samym nie ponosić dodatkowych kosztów – radzi Elżbieta Kopka, ekspert firmy Invigo.
Zanim zaczniemy rozpatrywać inne oferty, warto negocjować warunki już zawartej umowy z bankiem, w którym mamy kredyt.
– Takie rozmowy nie należą do łatwych, ale jeżeli oprocentowanie kredytu hipotecznego znacznie odbiega od aktualnych ofert rynkowych, warto spróbować. Jeśli dotychczas terminowo regulowaliśmy nasze zobowiązania, a marża jest naprawdę wysoka, jest szansa, że bank zaproponuje niższe oprocentowanie – uważa Robert Wasilewski z firmy Credit House Polska, ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Jego zdaniem banki coraz częściej starają się zatrzymać rzetelnych klientów. – Niejednokrotnie widziałem, że klient starający się o nowy kredyt na zrefinansowanie starego otrzymywał od swojego banku lepszą propozycję – dodaje Robert Wasilewski.