Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej musi zapłacić podatek

Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej musi zapłacić podatek od wypłacanego mu wynagrodzenia

Publikacja: 12.05.2012 07:30

Zwolniona z daniny jest część diet dla osób wykonujących czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Nie dotyczy to jednak członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Ich wynagrodzenia trzeba w całości opodatkować.

– Wspólnota mieszkaniowa wypłaca diety członkom zarządu. Czy trzeba je opodatkować, czy też można zastosować zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? – pyta czytelniczka „Rz".

Wymieniony przepis mówi o zwolnieniu z podatku diet otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł. Organy skarbowe konsekwentnie jednak twierdzą, że nie można go zastosować do wynagrodzeń członków zarządu wspólnot mieszkaniowych.

Jak czytamy na stronach internetowych Krajowej Informacji Podatkowej, o pełnieniu obowiązków obywatelskich możemy mówić wtedy, gdy dana osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel. Obowiązki społeczne pełni natomiast wtedy, gdy uczestniczy w pracy instytucji (w szczególności samorządu terytorialnego lub zawodowego) jako reprezentant pewnej społeczności i rozwiązuje jej problemy. Takie funkcje różnią się od świadczenia usług w celach zarobkowych.

Tak więc wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie może być utożsamiane z dietami z tytułu pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich.

Nawet wtedy, gdy zostało nazwane dietą. Należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy  o podatku dochodowym od osób fizycznych). W trakcie roku nie trzeba od niego pobierać zaliczek, wykazujemy je dopiero w zeznaniu rocznym na podstawie sporządzonej przez wspólnotę informacji PIT-8C.

Podobny pogląd przedstawił Urząd Skarbowy Łódź-Polesie (interpretacja nr US IB/415-8/07). Dodatkowo jako przykład pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich podał działalność posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych powołanych do prowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu RP oraz składów Inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i Inspekcji Wojewódzkich Komisarzy powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku