słaby złoty to kłopoty

Złoty nadal się osłabia, co wpływa na znaczny wzrost kosztów kredytów hipotecznych

Publikacja: 04.06.2012 08:00

Marcin Zienkiewicz, analityk porównywarki finansowej Comperia. pl

Dlaczego maj nie był dobry ani dla frankowiczów, ani dla eurowiczów, ani dla posiadaczy kredytów hipotecznych w rodzimej walucie?

- Powodem wzrostu kosztów kredytów hipotecznych zaciąganych w złotych jest podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

- Ta decyzja wpłynęła na znaczny wzrost trzymiesięcznej warszawskiej stopy pożyczek międzybankowych (WIBOR3M). Przy wzroście stóp procentowych o 25 punktów bazowych stopa WIBOR3M wzrosła jak dotąd ok. 0,13 pkt proc., a to przełożyło się na sytuację kredytobiorców.

- Jeśli chodzi o kredyty walutowe, to główny wpływ na wartość odczytu barometru ma ryzyko kursowe. W przeciwieństwie do stopy WIBOR, trzymiesięczna londyńska stopa pożyczek międzybankowych dla euro (EURIBOR) nie zanotowała znacznych wahań.

- Natomiast złoty w maju dalej osłabia się do głównych walut, w tym do euro, co wpływa na znaczny wzrost kosztów kredytów hipotecznych. Odczyt kursu EUR/PLN w maju jest o 17 groszy wyższy niż ten z poprzedniego miesiąca.

- Z uwagi na brak oferty kredytów mieszkaniowych udzielanych we franku szwajcarskim, zawiesiliśmy publikację danych do dotyczących tych zobowiązań.

- Podobnie, ze względu na niewielką ilość ofert kredytów hipotecznych w dolarach amerykańskich, także wstrzymaliśmy się z badaniem wskaźników dla tej waluty.

Założenia:

- kredyt:     250 tys. zł

- wartość mieszkania 360 tys. zł

- okres spłaty:     30 lat- raty:     równe

- przelicznik: 1 punkt =  tys. zł

Jak powstaje barometr

– prowizję,

– wszelkiego rodzaju ubezpieczenia (niskiego wkładu, na życie, inne wymagane przez bank),

– odsetki,

– spread (w przypadku kredytów walutowych),

– wycenę nieruchomości; dane barometru odnoszą się do kosztu kredytu w dniu jego publikacji; w przypadku kredytów walutowych wskaźnik uwzględnia miesięczną zmianę kursów walutowych oraz spread walutowy;

Każdy 1 tys. zł kosztu to 1 punkt. Jeżeli na przykład całkowity koszt kredytu wynosi 300 tys. zł, to wysokość wskaźnika wyniesie 300 pkt. wyliczenia: Comperia.pl

Nieruchomości
Dyrektywa budynkowa EPBD. Gra w klasy na półmetku
Nieruchomości
Anna Watkowska: Jesteśmy gotowi, by tworzyć rynek mieszkań dla seniorów
Nieruchomości
Develia chce rosnąć na rynku mieszkaniowym. Przejęcia przyspieszą wzrost
Nieruchomości
Urzędy w nowoczesnych biurowcach. Jakie zapisy chronią takich najemców?
Nieruchomości
Dzień prawdy dla zadłużonego dewelopera. Czy wypłacił odsetki od obligacji?