Rośnie średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych
>> – Drożeją zarówno zobowiązania w złotym, jak i w euro. Średnie RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, dla kredytów w PLN poszła w górę w ciągu miesiąca o 0,12 pkt proc., a zobowiązań w EUR – o 0,15 pkt proc. To efekt zacieśniania polityki kredytowej przez banki – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
>> W sierpniu średnie RRSO kredytów hipotecznych w złotych wyniosło 7,57 proc. Wzrosło już czwarty miesiąc z rzędu, co oznacza ciągle wyższe koszty związane z obsługą takich zobowiązań.
>> – Równie małe powody do radości mają osoby posiadające kredyty hipoteczne w euro. W ich przypadku miesięczna zmiana średniego RRSO okazała się jeszcze wyższa niż zobowiązań wyrażonych w złotym. Ostatni odczyt tego parametru był równy 6,44 proc. i tym samym osiągnął on najwyższą wartość w całej historii naszej analizy – podkreśla Jacek Kasperczyk.
>> Jego zdaniem, choć sytuacja na rynku kredytów jest ustabilizowana, to nie napawa optymizmem. Rosnące stawki RRSO oraz niekorzystne zmiany w ofertach banków powodują, że coraz trudniej znaleźć atrakcyjną ofertę.