Popyt na biura ciągle rośnie. W pierwszych trzech kwartałach br. w Warszawie wynajęto 455 tys. mkw. powierzchni biurowej. - W całym 2012 r. zostanie wynajętych więcej biur niż w rekordowym 2011 r., kiedy w całej stolicy najemców znalazło w sumie 573 tys. mkw. powierzchni – zapewniają eksperci CBRE.
Również w innych polskich aglomeracjach (Kraków, Wrocław, Trójmiasto) w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. wynajęto więcej biur niż w całym 2011 r. - Wiąże się to przede wszystkim z rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych BPO, w którym pracuje w Polsce już ponad 100 tys. osób – wyjaśnia Joanna Mroczek, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w CBRE.
Jednak w ostatnich latach rozpoczęto w całej Polsce realizację wielu nowych projektów. W budowie w Warszawie znajduje się niemal 700 tys. mkw., co stanowi 19 proc. istniejącej podaży. Natomiast w pozostałych ośmiu największych regionalnych miastach powstaje łącznie 510 tys. biur, czyli ok. 21 proc. istniejących zasobów.
W efekcie, jak zauważają analitycy CBRE, w ciągu najbliższych dwóch lat podaż nowych biur przewyższy popyt na nie. - Choć najemcy z sektora BPO planują w dalszym ciągu zwiększać zatrudnienie, w związku z dość dużą ilością powierzchni budowanej spekulacyjnie, czyli bez pozyskania najemców przed rozpoczęciem budowy, współczynnik pustostanów w większości aglomeracji może się zwiększyć – prognozuje Joanna Mroczek.
Największy wybór biur mają najemcy szukający ofert w Łodzi, Trójmieście oraz we Wrocławiu. Z kolei największym rynkiem pozostaje stolica z podażą sięgającą niemal 4 mln mkw. biur. Zdaniem ekspertów CBRE, budowa drugiej linii metra, nowych mostów, czy też tras szybkiego ruchu może spowodować wzrost liczby projektów w tych stołecznych dzielnicach, które dziś nie wzbudzają większego zainteresowania, czyli na Bielanach i obu Pragach.