Szkoła jako nieruchomość ziemska

Towarzystwo Oświatowe im. Cecylii Plater-Zyberkówny nie może odzyskać utraconej szkoły rolniczej.

Publikacja: 19.03.2013 10:07

Dotychczas wydano w tej sprawie osiem decyzji administracyjnych i zapadły cztery wyroki sądowe.

Szkoła, założona pod koniec XIX w. w Chyliczkach pod Warszawą jako Szkoła Żeńska Gospodarstwa Wiejskiego, kształciła w zawodach rolniczych. Upaństwowiona, przetrwała do dziś jako Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie.

W 2004 r. wojewoda mazowiecki stwierdził, że skoro nieruchomość w Chyliczkach była wykorzystywana na potrzeby oświaty, nie podlegała przejęciu na cele reformy rolnej. Mogła zostać przejęta jedynie jako majątek Towarzystwa, zlikwidowanego w 1950 r. razem z innymi stowarzyszeniami. Było to zgodne z argumentacją Towarzystwa.

Nieruchomość szkoły uznano za rolną, powiązaną z działalnością dydaktyczną

Minister rolnictwa i rozwoju wsi uchylił decyzję wojewody jako sprzeczną z przepisami dekretu, a sprawa trafiła po raz pierwszy w 2006 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Stamtąd wróciła do WSA, który w 2007 r. uchylił decyzje wojewody i ministra rolnictwa. W uzasadnieniu uznał jednak za błędny pogląd, że nieruchomości wykorzystywane na potrzeby oświaty nie podlegały reformie rolnej. Jedynym kryterium przejęcia była formuła nieruchomości ziemskiej o odpowiednim obszarze. Wyjaśnienia wymaga natomiast, czy nieruchomość w Chyliczkach upaństwowiono na podstawie dekretu o reformie rolnej, czy też przy likwidacji Towarzystwa. I czy prowadzenie szkół rolniczych można potraktować jako działalność wytwórczą w rolnictwie.

W 2011 r. wojewoda i minister rolnictwa uznali, że nieruchomości szkoły miały charakter ziemski i służyły produkcji rolnej. Podlegały więc pod dekret o reformie rolnej. Późniejsza likwidacja Towarzystwa nie ma tu znaczenia.

W wyniku skargi Towarzystwa sprawa znalazła się znów w WSA.

– Nie można jej rozpatrywać w oderwaniu od celu reformy rolnej – mówił podczas rozprawy pełnomocnik Towarzystwa.  Przedstawiciele ministra rolnictwa argumentowali z kolei, że przejęcie nieruchomości rolnej było zgodne z dekretem.

Sąd podkreślił, że jest związany prawomocnym wyrokiem WSA z 2007 r. Wyrażał on pogląd, że działalność oświatowa nie uniemożliwiała zastosowania dekretu o reformie rolnej, a jedynym kryterium jest charakter nieruchomości i jej obszar (sygnatura akt: I SA/Wa 1870/12).

– Charakter tej nieruchomości i sposób jej wykorzystania jako zorganizowanego gospodarstwa rolnego, prowadzącego działalność dydaktyczną, znajdują potwierdzenie. Przy likwidacji Towarzystwa przejęto nieruchomość, która już wcześniej  stała się własnością Skarbu Państwa – orzekł sąd, oddalając skargę Towarzystwa. Wyrok jest nieprawomocny i z pewnością zostanie zaskarżony do NSA.

Dotychczas wydano w tej sprawie osiem decyzji administracyjnych i zapadły cztery wyroki sądowe.

Szkoła, założona pod koniec XIX w. w Chyliczkach pod Warszawą jako Szkoła Żeńska Gospodarstwa Wiejskiego, kształciła w zawodach rolniczych. Upaństwowiona, przetrwała do dziś jako Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem