Dotychczas wydano w tej sprawie osiem decyzji administracyjnych i zapadły cztery wyroki sądowe.
Szkoła, założona pod koniec XIX w. w Chyliczkach pod Warszawą jako Szkoła Żeńska Gospodarstwa Wiejskiego, kształciła w zawodach rolniczych. Upaństwowiona, przetrwała do dziś jako Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Piasecznie.
W 2004 r. wojewoda mazowiecki stwierdził, że skoro nieruchomość w Chyliczkach była wykorzystywana na potrzeby oświaty, nie podlegała przejęciu na cele reformy rolnej. Mogła zostać przejęta jedynie jako majątek Towarzystwa, zlikwidowanego w 1950 r. razem z innymi stowarzyszeniami. Było to zgodne z argumentacją Towarzystwa.
Nieruchomość szkoły uznano za rolną, powiązaną z działalnością dydaktyczną
Minister rolnictwa i rozwoju wsi uchylił decyzję wojewody jako sprzeczną z przepisami dekretu, a sprawa trafiła po raz pierwszy w 2006 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Stamtąd wróciła do WSA, który w 2007 r. uchylił decyzje wojewody i ministra rolnictwa. W uzasadnieniu uznał jednak za błędny pogląd, że nieruchomości wykorzystywane na potrzeby oświaty nie podlegały reformie rolnej. Jedynym kryterium przejęcia była formuła nieruchomości ziemskiej o odpowiednim obszarze. Wyjaśnienia wymaga natomiast, czy nieruchomość w Chyliczkach upaństwowiono na podstawie dekretu o reformie rolnej, czy też przy likwidacji Towarzystwa. I czy prowadzenie szkół rolniczych można potraktować jako działalność wytwórczą w rolnictwie.