? W maju zmiany w ofercie zapowiada m.in. bank BNP Paribas. Kończą się również w niektórych bankach trwające jeszcze promocje. Trudno jednak jednoznacznie ocenić, jak przebiegać będą zmiany na rynku kredytów hipotecznych – ocenia sytuację Natalia Skwierawska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
? Podkreśla, że pod koniec kwietnia WIBOR 3M, czyli parametr, od którego zależy oprocentowanie większości kredytów hipotecznych, spadł do blisko 3 proc. To powoduje wzrost zdolności kredytowej potencjalnych klientów banków, a dla osób już zadłużonych oznacza spłatę najniższych w historii rat kredytowych.
? A ile wynoszą marże? W przypadku kredytu w wysokości 300 tys. zł, stanowiącego 80 proc. wartości nieruchomości (oferta standardowa, bez dodatkowych produktów), analitycy Comperii.pl zauważyli, że średnia marża wyniosła w kwietniu 2,44 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej – 2,43 proc.
? Niewielki wzrost tego wskaźnika to wynik modyfikacji oferty, jakiej dokonał m.in. ING Bank Śląski – mówi Natalia Skwierawska. – W przypadku kredytów udzielanych z dodatkowymi produktami banku, przeciętna marża wyniosła o 0,02 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i ukształtowała się na poziomie 1,57 proc. Nieco niższe marże zaoferował bowiem np. Bank Pekao SA.
? Banki udzielające kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego w dalszym ciągu nie zmieniają warunków oferty i są w stanie przyznać kredyt przy tym 10 proc. marży w ramach oferty standardowej i 5 proc. w ramach oferty z tzw. cross-sellem.