Rozpoczynamy w „Nieruchomościach" akcję edukacyjną i ogłaszamy konkurs z nagrodami dla osób, które chcą wybudować dla siebie dom jednorodzinny.
Przez siedem tygodni – do końca czerwca – eksperci będą mówić, kiedy budynek może być uznany za energooszczędny, jak unikać błędów nie tylko w czasie budowy, ale już na etapie wyboru projektu.
Pod każdym z poradników zamieścimy pytanie, na które odpowiedź znajduje się w treści artykułu. Co zrobić, aby wygrać kupony rabatowe z 50-proc. zniżkami na materiały na ocieplenie domów, karty rabatowe na materiały budowlane oraz projekty domów? Nadesłać prawidłową odpowiedź. Regulamin konkursu: www.rp.pl/konkurs
Eko, czyli jaki
– Oddawane dziś do użytkowania budynki jednorodzinne charakteryzują się zapotrzebowaniem na energię ok. 120 kWh/mkw. rok, czyli ponaddwukrotnie większym niż mają budynki energooszczędne. Jest to prawie dziesięciokrotnie więcej aniżeli budynek pasywny – mówi Piotr Pawlak, ekspert ds. efektywności energetycznej w firmie Rockwool Polska.
Dodaje, że w odróżnieniu od ściśle zdefiniowanego budynku pasywnego, czyli takiego, do którego ogrzania wystarcza 15 kWh energii na 1 mkw. rocznie, i budynku plusenergetycznego, który wytwarza więcej energii, niż potrzeba do jego eksploatacji, nie ma jednoznacznej, ustawowej czy naukowej definicji budynku energooszczędnego.