Mieszkający w Belgii 83-letni Antoni de Bourbon ubiega się o swoją dawną nieruchomość w Warszawie. Stojący tu kiedyś pałac nie przetrwał Powstania Warszawskiego, a na gruncie przy ul. Foksal 3/5 wybudowano w latach 1947–1951 Dom Dziennikarza.
W 2002 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność decyzji Prezydium Rady Narodowej w Warszawie z 1972 r., odmawiającej Antoniemu de Bourbon przyznania prawa użytkowania wieczystego. Obecnym użytkownikiem wieczystym gruntu i użytkownikiem stojącego na nim budynku jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Takie prawo uzyskało na 40 lat z mocy umowy notarialnej z 1979 r., zawartej na podstawie decyzji prezydenta Warszawy z 1975 r.
W 2005 r. z dotychczasowej księgi został odłączony budynek Domu Dziennikarza i założono dla niego odrębną księgę. SDP jednak nadal argumentuje, że sytuacja prawna Domu Dziennikarza jest niejasna i uniemożliwia ocenę, czy odmowna decyzja z 1972 r. wywołała nieodwracalne skutki prawne.
Odmowną decyzję wydano z rażącym naruszeniem prawa
Stowarzyszenie wystąpiło więc o ponowne rozpatrzenie sprawy, zakończonej decyzją z 2002 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze zawiesiło wówczas po raz pierwszy postępowanie do czasu zakończenia w sądzie cywilnym sprawy o wpisy w księdze wieczystej. Podjęło je ponownie dopiero po wyroku NSA z 2009 r. Już rok później ponownie je zawiesiło, a następnie uchyliło i uznało, że nie ma przesłanek dla zawieszenia postępowania.