Dyskusja o dopuszczalnych temperaturach prowadzenia prac wraca każdego sezonu budowlanego, kiedy to wykonawcy zastanawiają się czy pracować podczas letnich upałów i pierwszych przymrozków jesienią. Większość producentów zaleca wykonywanie prac w zakresie temperaturowym od +5 st. C do +25 st. C.
- Niestety, ze względu na tempo robót budowlanych i krótkie cykle inwestycyjne, duża część prac wykonywana jest bez respektowania tych wytycznych - mówi Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit.
Często powoduje to problemy z wytrzymałością materiałów, nie zawsze kojarzone z temperaturą powietrza, podczas której wykonywane były dane prace. - Jeżeli coś zaczyna się dziać, np. elewacja się kruszy lub pojawiają się spękania i plamy, najprościej jest zgłosić reklamacje do producenta materiałów. Wykonane poprawki, najczęściej już w innych warunkach pogodowych, „potwierdzają" - zdaniem wykonawcy - wadę poprzednich materiałów. Takie tłumaczenie wygodne jest jedynie dla wykonawcy, bo koszty poprawek ponoszą głównie inwestorzy oraz częściowo producenci materiałów, którzy jednocześnie tracą renomę i wiarygodność swoich wyrobów - wyjaśnia Maciej Iwaniec.
Dlatego - jak dodaje - ważne jest uświadamianie zagrożeń wynikających z wykonywania prac w innych temperaturach niż zakłada to producent materiałów budowlanych.
Czytaj kartę techniczną
Karta techniczna produktu, wraz z dokładnym opisem na opakowaniu, jest jednoznaczna z instrukcją obsługi dla każdego wyrobu.