-Szukający po raz pierwszy mieszkania student bywa idealnym klientem dla nieuczciwych firm. Jak uniknąć pułapek na rynku najmu, podpowiadają eksperci portalu nieruchomości Domy.pl.
Sprawdzaj i porównuj
- Nie dajmy się zwieść ładnym zdjęciom, pięknym opisom, a zwłaszcza niebywale okazyjnej cenie - przestrzega Marcin Drogomirecki, analityk portalu Domy.pl. Radzi, by najpierw przeanalizować obowiązujące na danym rynku stawki najmu. - Porównajmy oferty z różnych lokalizacji, w różnych dzielnicach i przy różnych ulicach. Sprawdźmy też, ile trzeba zapłacić za pokój, ile za kawalerkę, a ile za większe mieszkanie. Zwykle korzystniej jest wynająć większe mieszkanie w kilka osób - nawet dwa pokoje we dwójkę - niż samodzielnie nająć kawalerkę - mówi Marcin Drogomirecki.
Analityk przestrzega przed "wyjątkowymi" okazjami.- Duży popyt na rynku najmu mieszkań generowany głównie przez studentów to wielka pokusa dla wszelkiej maści cwaniaków, w szczególności pseudoagencji, które wabią klientów wyglądającymi niezwykle atrakcyjnie ofertami - zauważa Drogomirecki. - Pamiętajmy - cudów nie ma. Pięknego, świetnie wyposażonego mieszkania w świetnej lokalizacji nie wynajmiemy za stawkę znacząco niższą od średniej. Unikajmy korzystania z usług firm, które pobierają opłaty „za udostępnienie adresów ofert i kontaktu do oferentów”. Zwykle są to te same oferty, które sami możemy znaleźć w internecie - podkreśla.
Trzeba jednak działać szybko. Szukających niedrogiego mieszkania jest teraz na rynku wielu. - Jeżeli znajdziemy ciekawą, wiarygodnie wyglądającą ofertę, to natychmiast dzwońmy do ogłoszeniodawcy - właściciela lub obsługującej go agencji nieruchomości. Zbierzmy dodatkowe informacje o mieszkaniu i jak najszybciej umówmy się na jego obejrzenie - radzi Drogomirecki.
Kto za ścianą
Wynajmującemu mieszkanie pokaż się z jak najlepszej strony. - Bądź konkretny, wiarygodny i pozytywnie nastawiony do rozmówcy. Jeżeli oczekujesz uczciwości i szacunku ze strony wynajmującego, traktuj go w ten sam sposób. Nie spóźniaj się na spotkanie i unikaj wszelkich niedopowiedzeń - podpowiada analityk. - Sprawiaj sprawy jasno i nie bój się tego komunikować. Jesteś zdecydowany nająć lokal, chcesz negocjować warunki, potrzebujesz czasu do namysłu albo nie jesteś zainteresowany lokalem – śmiało o tym powiedz - dodaje.
Trzeba też zwracać uwagę na elementy wyposażenia i instalacji. - Bez skrępowania je przetestuj. Sprawdź instalację wodną, elektryczną i gazową. Pamiętaj, że do wielu niedogodności można się przyzwyczaić, jednak ich nadmiar może skutecznie uprzykrzyć życie - mówi analityk portalu Domy.pl.
Warto też wiedzieć, kto mieszka za ścianą. Popytaj o to mieszkańców bloku. - Jeżeli nie przeszkadzają ci głośni i często imprezujący sąsiedzi, hałasujące dzieci albo studenci szkoły muzycznej ćwiczący dniami i nocami pasaże na waltorniach – w porządku. Jeśli jednak nie wykazujesz zbyt dużej tolerancji dla nadmiernej liczby decybeli lub nocnych imprez, płaczu itd., to poszukaj innego lokum - radzi Marcin Drogomirecki. - Zorientuj się także, czy w pobliżu lokalu, którego najem rozważasz, są podstawowe punkty handlowe i usługowe, takie jak: sklep spożywczy, kiosk, poczta, bankomat, piekarnia, apteka itp. Wystrzegaj się pustyń - przestrzega.