Łaźnie i chaty parowe znane są od tysiącleci. Ale ich popularyzację zawdzięczamy Finom. Krąży żart, że sauna to chyba jedyne słowo fińskie zrozumiałe na całym świecie. Oznacza swego rodzaju kąpiel, rytuał.
- Sauna w Skandynawii jest miejscem spotkań towarzyskich i szczerych rozmów oczyszczających umysł. Sauny są obowiązkowym wyposażeniem prywatnych domów - przyznaje Joanna Gręda, ekspert w pochodzącej z Finlandii firmie Oras.
Także Polacy coraz częściej doceniają dobroczynny wpływ kąpieli w saunie na zdrowie, stawiając ją na działkach, montując w domach. Aby jednak w pełni móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw sauny, należy bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przeciwnym razie można narazić swoje zdrowie.
Naukowcy twierdzą, że seans w saunie wspomaga wydalanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza usuwanie z mięśni kwaśnych metabolitów przemiany materii. Dobrze wpływa również na ukrwienie tkanek i dotlenienie skóry, a także - wbrew obiegowej opinii - na układ krążenia i poprawę wydolności serca oraz jego zdolność do pompowania krwi, a w rezultacie na wydolność całego organizmu.
- Mimo wielu zalet kąpiel parowa nie jest dobra dla każdego. Pobyt w saunie nie sprzyja zdrowiu osób z trądzikiem różowatym, problemami z wątrobą, płucami lub nerkami. Z sauny nie powinni również korzystać ci, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami, np. cukrzycą lub padaczką - radzą eksperci Oras.