- Polacy rzadko wynajmują mieszkania. Jeśli już to robią, to raczej poniżej ceny rynkowej - podkreśla Marcin Krasoń, analityk z firmy Home Broker. - Ponad 80 proc. osób mieszka na swoim, podczas gdy w Niemczech - tylko co drugi obywatel. Sytuacja może się jednak zmienić, gdy do gry wejdzie Fundusz Mieszkań na Wynajem, który ma rozruszać rynek najmu nad Wisłą - dodaje.
Kto u siebie
Z danych Eurostatu wynika, że 71 proc. obywateli krajów Unii Europejskiej mieszka w mieszkaniu, którego są właścicielami. - Największy odsetek osób na swoim jest w Rumunii (97 proc.) oraz na Litwie, Węgrzech, Słowacji i Chorwacji – około 90 proc. - podaje Marcin Krasoń. - Po drugiej stronie zestawienia są Niemcy i Austria, gdzie we własnym lokalu mieszka 50-60 proc. obywateli.
Z zestawienia wynika, że z wynajmu częściej korzystają mieszkańcy zamożnych krajów zachodniej Europy. Wyjątkiem jest Norwegia, gdzie 85 proc. osób zamieszkuje nieruchomość, której jest właścicielem - tłumaczy analityk.
Jak dodaje, taki podział wynika w głównej mierze z wysokich cen nieruchomości w bogatych krajach. - Duże znaczenie mają też tradycje i przyzwyczajenia: w Polsce i innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej ludzie bardziej nastawiają się na zakup własnego mieszkania. Mieszkańcy Europy Zachodniej są bardziej mobilni, częściej się przeprowadzają, stąd większa popularność wynajmu. Nie mają też potrzeby posiadania własnej nieruchomości - mówi Marcin Krasoń.
Kto do czynszówki
- Sytuacja w każdym kraju jest inna. Na przykład w Niemczech jest bardzo dużo mieszkań (mniej więcej połowa liczby mieszkańców), ale wiele z nich to czynszówki budowane z państwowymi dopłatami - podaje Marcin Krasoń. - Nic więc dziwnego, że prawie co drugi Niemiec nie mieszka w swoim mieszkaniu. 39 proc. z nich wynajmuje nieruchomość na warunkach rynkowych. Jeszcze mniej ludzi żyje na swoim w Szwajcarii, gdzie ponad połowa osób wynajmuje. Jest to spowodowane wysokimi cenami nieruchomości oraz prawem, które daje najemcom wiele przywilejów - dodaje.
Z analiz Home Brokera wynika, że większość osób mieszka w wynajmowanym mieszkaniu długie lata, a nawet całe życie. - Najemca może zaskarżyć do sądu nieuzasadnioną jego zdaniem podwyżkę opłat przez właściciela i zwykle wygrywa. W efekcie długoletnia umowa najmu jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym i powszechnie stosowanym - zauważa analityk Home Brokera.
Inaczej jest w pogrążonej w kryzysie Hiszpanii, gdzie co czwarty obywatel nie ma pracy, a wśród młodych ludzi bezrobocie przekracza 50 proc. - W takiej sytuacji fakt, że 79 proc. osób mieszka na swoim, może dziwić, bo jak mieliby kupić nieruchomość skoro nie mają pracy? Na południu Europy wiele osób cały czas mieszka z rodzicami i ich mieszkania uznaje za własne - tłumaczy Marcin Krasoń.
Za jaką stawkę
Eurostat dzieli najemców na takich, którzy płacą rynkową stawkę oraz tych, którzy wynajmują mieszkanie na preferencyjnych warunkach lub nawet za darmo. - W Polsce tylko 4 proc. osób mieszka w mieszkaniu wynajętym na warunkach rynkowych To wartość podobna do innych państw nowej Unii Europejskiej, ale w porównaniu do krajów zachodnich wygląda to marnie. W Holandii, Danii i Niemczech odsetek ten wynosi 30-40 proc., a w Szwajcarii ponad 50 proc. - podają analitycy Home Broker.