Budowa bez zbędnych dokumentów i pieczątek

Inwestor nie będzie musiał czekać z rozpoczęciem robót, aż decyzja o pozwoleniu na budowę stanie się ostateczna.

Aktualizacja: 23.06.2015 07:57 Publikacja: 23.06.2015 05:40

Budowa bez zbędnych dokumentów i pieczątek

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

28 czerwca 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego z 20 lutego 2015 r. Projekt ustawy powstał w odpowiedzi na dalekie, 137. (spośród 189 krajów) miejsce, jakie zajęła Polska w kategorii radzenie sobie z pozwoleniami na budowę w raporcie „Doing Business 2015" opublikowanym 29 października 2014 r. Stąd też podstawowymi celami przyświecającymi parlamentarzystom przy pracach nad nowelizacją były usprawnienie oraz przyspieszenie przebiegu procesu budowlanego dla sporej części inwestycji budowlanych.

Zgłoszenie zamiast pozwolenia

Usprawnienie procedury budowlanej ustawodawca zamierza osiągnąć przez rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych, do budowy których wystarczy zgłoszenie do organów administracji architektoniczno-budowlanej zamiast pozwolenia na budowę. Katalog ten został poszerzony przez dodanie nowych obiektów budowlanych oraz zmianę parametrów niektórych z obiektów objętych obowiązkiem zgłoszenia.

Spośród najważniejszych obiektów budowlanych, które po wejściu w życie nowelizacji będzie można budować i przebudowywać, w przypadku gdy właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu (w drodze decyzji) wobec zgłoszenia przez inwestora zamiaru budowy, należy wskazać m.in.:

? wolno stojące:

– budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;

– parterowe budynki gospodarcze (w tym garaże), altany, przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe), o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

– parterowe budynki rekreacji indywidualnej przeznaczone do okresowego wypoczynku o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;

? zjazdy z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych;

? sieci elektroenergetyczne o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne i telekomunikacyjne.

Usprawnieniu procedury ma służyć także zmiana katalogu obiektów, do użytkowania których niezbędne będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Z tego katalogu zostały wyłączone niektóre obiekty, takie jak m.in. stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, parkingi, jak również budynki składowe czy chłodnie. Do użytkowania tych obiektów będzie można przystąpić, jeżeli właściwy organ nadzoru budowlanego w terminie 14 dni od doręczenia zawiadomienia o zakończeniu ich budowy nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.

Krótsze terminy

Przyspieszenie procesu budowlanego ma nastąpić również dzięki zmianom dotyczącym terminów stosowanych w toku procesu budowlanego. Nowelizacja wprowadza przede wszystkim 14-dniowy termin dla organu administracji architektoniczno-budowlanej na wezwanie inwestora do uzupełnienia braków formalnych wniosku o pozwolenie na budowę (innych niż braki dotyczące dokumentacji projektowej) obliczany od dnia wpływu wniosku do organu.

Co więcej, nowelizacja znosi termin na zawiadomienie właściwego organu o zamierzonej dacie rozpoczęcia robot budowlanych, który dotychczas wynosił co najmniej siedem dni przed rozpoczęciem robót budowlanych.

Wreszcie znaczącą zmianą jest skrócenie z 21 do 14 dni terminu oczekiwania – w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia – na tzw. „milczącą zgodę" organu nadzoru budowlanego na użytkowanie zakończonego obiektu budowlanego (tj. brak sprzeciwu w formie decyzji w oznaczonym terminie liczonym od dnia doręczenia zawiadomienia o zakończeniu budowy).

Skrócenie czasu trwania procesu budowlanego ustawodawca zamierza uzyskać również przez uproszczenie formalności związanych z projektem budowlanym. Skutek ten ma być osiągnięty przez zmniejszenie liczby obowiązkowych elementów projektu budowlanego. Po wejściu w życie nowelizacji nie będzie już konieczne załączanie do projektu budowlanego oświadczeń właściwych podmiotów o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków, o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych ani oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia z drogą publiczną działki, na której będzie zlokalizowany projektowany obiekt budowlany.

Nowelizacja wprowadza ponadto inną istotną zmianę. Dotychczas roboty budowlane, dla realizacji których konieczne było uzyskanie pozwolenia na budowę, można było rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Po wejściu w życie nowelizacji rozpoczęcie wspomnianych robót budowlanych będzie mogło nastąpić na podstawie decyzji, co oznacza, że przy inwestycjach wymagających pozwolenia na budowę inwestor nie będzie już musiał czekać z rozpoczęciem robót budowlanych do momentu uzyskania przez decyzję przymiotu ostateczności w administracyjnym toku instancji. Jednak terminowe wniesienie przez strony postępowania w sprawie decyzji o pozwoleniu na budowę odwołania od decyzji skutkować będzie wstrzymaniem jej wykonania.

Innym instrumentem mającym polepszyć sytuację inwestora ma być wprowadzenie możliwości wystąpienia z wnioskiem o rozłożenie na raty, a nawet umorzenie opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej.

Pojawiają się wątpliwości

Jak dotąd nowelizacja spotyka się przeważnie z pozytywną oceną. Zmniejszenie liczby stanów faktycznych wymagających uzyskania pozwolenia na budowę lub pozwolenia na użytkowanie oraz ograniczenie dokumentacji wymaganej w procesie inwestycyjnym mogą prowadzić do odciążenia zarówno inwestorów, jak i organów administracji budowlanej. Jak najbardziej pozytywnie odbierać należy również skrócenie czasu trwania procedur. Niemniej niektóre rozwiązania zastosowane w nowelizacji mogą budzić wątpliwości.

Najpoważniejsze wątpliwości związane z nowymi regulacjami wynikają z ryzyka pozbawienia możliwości z skorzystania z ochrony prawnej przysługującej stronie postępowania administracyjnego przez sąsiadów inwestycji, co do których zniesiono obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, w przypadku gdy projektant błędnie ustalił, że obszar oddziaływania budynku w całości mieści się na działce, na której budynek został zaprojektowany, a właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, nie wychwyciwszy nieścisłości projektu, nie wniósł sprzeciwu wobec dokonanego zgłoszenia.

Jak zawsze w tego rodzaju sytuacjach realna ocena nowelizacji będzie możliwa dopiero w momencie, gdy nowe przepisy zaczną być stosowane w praktyce.

Paweł Białobok, radca prawny DLA Piper

Aleksandra Kabać, prawnik DLA Piper

Podstawa prawna: Ustawa z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 443).

28 czerwca 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja prawa budowlanego z 20 lutego 2015 r. Projekt ustawy powstał w odpowiedzi na dalekie, 137. (spośród 189 krajów) miejsce, jakie zajęła Polska w kategorii radzenie sobie z pozwoleniami na budowę w raporcie „Doing Business 2015" opublikowanym 29 października 2014 r. Stąd też podstawowymi celami przyświecającymi parlamentarzystom przy pracach nad nowelizacją były usprawnienie oraz przyspieszenie przebiegu procesu budowlanego dla sporej części inwestycji budowlanych.

Zgłoszenie zamiast pozwolenia

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił