Skargę kasacyjną wnieśli do Naczelnego Sądu Administracyjnego współużytkownicy wieczyści działek na terenie dawnych fortów w Warszawie.
– Są to właściciele wykupionych mieszkań w budynku postawionym dla żołnierzy i ich rodzin na terenie należącym do Skarbu Państwa, w zarządzie Agencji Mienia Wojskowego – mówi radca prawny Urszula Nalaskowska, występująca w NSA w imieniu swoim i kilkudziesięciu skarżących. Wszyscy złożyli wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. – Teren fortów, objęty ochroną konserwatorską, został w 1990 r. wpisany do rejestru zabytków – wyjaśnia Urszula Nalaskowska. – Zgodnie z art. 4 pkt 10 ustawy przekształceniowej z 2005 r. opłatę obniża się wtedy o 50 proc.
Prezydent Warszawy i wojewoda mazowiecki uznali, że bonifikata się nie należy, gdy ochroną konserwatorską jest objęty zespół urbanistyczny, a nie współczesny budynek niebędący jego częścią.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność obu decyzji, bo orzekały niewłaściwe organy. Chodzi o teren w zarządzie Agencji, więc zgodnie z ustawą z 1995 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych RP decyzje w sprawach o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność powinni podejmować dyrektor oddziału regionalnego AMW i jej prezes.
Do skarg kasacyjnych wniesionych do NSA przez współużytkowników wieczystych przyłączyła się więc AMW.