Grupo Lar chce wejść w akademiki

Hiszpańska grupa w 2025 r. planuje rozpocząć pierwsze inwestycje w segmencie prywatnych domów studenckich w Polsce.

Publikacja: 27.12.2024 13:13

Grupo Lar Polska, mieszkaniowy deweloper na czele którego stoi Renata McCabe-Kudła, planuje inwestyc

Renata McCabe-Kudła, country manager Grupo Lar Polska

Grupo Lar Polska, mieszkaniowy deweloper na czele którego stoi Renata McCabe-Kudła, planuje inwestycje w prywatne akademiki w Polsce.

Foto: Mat. prasowe

Plany Grupo Lar Polska na 2025 r. zakładają rozpoczęcie prac nad pierwszymi inwestycjami na rynku PBSA, czyli prywatnych domów studenckich – podał deweloper.

Dobry moment na rozpoczęcie inwestycji w prywatne akademiki

Czytaj więcej

Osiedle Lizbońska na mecie. Będzie zielony certyfikat

„Jak wynika z raportu agencji Colliers, w Polsce powstaje 5,4 tys. miejsc w nowoczesnych prywatnych akademikach, a kolejne 13,7 tys. jest na różnych etapach przygotowań. To jednak wciąż tylko kropla w morzu potrzeb. W Polsce mamy ponad 1,2 mln studentów, a liczba ta konsekwentnie rośnie. Jesteśmy przekonani, że inwestycje typu PBSA to niezagospodarowana jeszcze luka rynkowa, a duży popyt na takie nieruchomości będzie utrzymywał się przez długie lata” – podał deweloper.

- Uważamy, że to bardzo dobry moment na rozwój akademików Polsce. W Warszawie i innych miastach liczba takich obiektów rośnie, widać że cieszą się one dużym powodzeniem wśród studentów oraz ich rodziców. Siła portfeli Polaków zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach i Polska idzie za trendem, który już jest rozwinięty w Europie Zachodniej – powiedziała Renata McCabe-Kudła, country manager Grupo Lar Polska.

Grupo Lar, z centralą w Hiszpanii, działa w Polsce od 2006 r., ostatnio realizuje projekty mieszkaniowe w formule joint-venture – z giełdową Develią czy litewską firmą Hanner. W 2024 r. deweloper informował o poszukiwaniu inwestorów do uruchomienia platformy akademikowej.

Czytaj więcej

Jak budować lokale na wynajem i akademiki, to w Polsce

Akademikowa nisza w Polsce zyskuje inwestorów

W ostatnim czasie przybywa inwestorów zainteresowanych rynkiem prywatnych domów studenckich w Polsce. Wiosną br. platformę Student Space powołały fundusze Signal Capital i Griffin Capital wraz z deweloperem Echo Investment. W 2025 r. pierwsze projekty ma realizować joint-venture Develii z Innova Capital i Solida Capital.

Największą prywatną siecią jest obecnie Student Depot (Kajima) – liczy około 4 tys. łóżek, mocno inwestuje międzynarodowy Xior – ma około 2 tys. łóżek. Obecni są też mniejsi gracze.

Doroczne badanie European Living Sector Investor Survey, przeprowadzane przez Knight Frank, wykazało, że w ciągu najbliższych pięciu lat europejscy inwestorzy planują ulokować 64 mld euro w inwestycje w sektorach mieszkaniowym: m.in. BTR (mieszkań na wynajem), PBSA (prywatnych akademików) oraz mieszkań dla seniorów.

Plany Grupo Lar Polska na 2025 r. zakładają rozpoczęcie prac nad pierwszymi inwestycjami na rynku PBSA, czyli prywatnych domów studenckich – podał deweloper.

Dobry moment na rozpoczęcie inwestycji w prywatne akademiki

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Szklana pułapka. Zapanuj nad rozpraszaczami i pracuj efektywniej.
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Nieruchomości
Dlaczego ministerstwo funduszy bierze się za rynek mieszkaniowy?
Nieruchomości
Nieruchomości w Hiszpanii. Co z podatkiem dla zagranicznych nabywców mieszkań?
Nieruchomości
Ile za dwa pokoje w mieście
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Nieruchomości
Mieszkaniówka dwóch prędkości
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej