– Ostatni odczyt średniej rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) złotowych kredytów hipotecznych wyniósł 3,93 proc., co w odniesieniu do poprzedniego miesiąca oznacza spadek tej zmiennej o 0,08 pkt proc. Jeszcze w październiku parametr ten kształtował się bowiem na poziomie 4,01 proc. – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

- Wyjaśnia, że tak duża zmiana średniej RRSO wynika z pojawienia się na rynku nowej oferty promocyjnej kredytu hipotecznego (Kredyt na 5-tkę wprowadził Eurobank) oraz z kilku modyfikacji już sprzedawanych produktów przez Bank Pekao oraz ING Bank Śląski.

– Za pewną ciekawostkę można uznać fakt, że średnie oprocentowanie hipotek zachowuje się bardzo stabilnie już od dziewięciu miesięcy. Zakres, w jakim poruszał się ten parametr pomiędzy marcem a listopadem tego roku, zawiera się w bardzo wąskim przedziale od 3,93 do 4,09 proc. – dodaje analityk Comperii.pl.

- Podkreśla, że niskie wartości RRSO wpływają pozytywnie na poziom rat kredytowych płaconych przez kredytobiorców. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja się nie zmieni. Ostatnie odczyty inflacji (deflacji) i słabnący wzrost gospodarczy będą działały hamująco na wszelkie decyzje dotyczące podwyżki stóp procentowych w kraju.