Aktualizacja: 21.03.2025 16:17 Publikacja: 25.01.2024 13:11
Foto: Adobe Stock
W IV kwartale 2023 roku na całym rynku nieruchomości powiało chłodem. Nastroje najbardziej pogorszyły się w mieszkaniówce, co było efektem m.in. wyczerpania się budżetu „ Bezpiecznego kredytu 2 proc.” i niepewności co do przyszłości tego programu – wynika z najnowszego badania nastrojów rynkowych, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl.
Za wysokie ceny
W 2023 roku oddano do użytku mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła też liczba lokali, na budowę których wydano pozwolenie – podaje GUS.
Wielu właścicieli mieszkań zaciera ręce na wieść o supertanich kredytach. Liczą, że dzięki dopłatom uzyskają lepszą cenę.
Nowy tani kredyt będzie dużo bardziej atrakcyjny niż zwykły kredyt hipoteczny. Raty mogą być ponad dwa razy niższe.
Jeśli nowy program supertanich kredytów wejdzie w życie w zapowiadanym kształcie, ułatwi zakup domów stosunkowo zamożnym osobom. To nie jest program socjalny – mówi doradca Tomasz Lebiedź, ekspert rynku nieruchomości.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Średnia cena ofertowa mkw. mieszkań na stołecznym rynku wtórnym to już niemal 17,2 tys. zł. W Krakowie przekroczyła 16,2 tys. zł.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Tworzymy nie tylko bardzo dobrą architekturę czy atrakcyjne części wspólne. Nasze inwestycje oferują wyjątkowy klimat, także osoby z zewnątrz mają tutaj dobrze spędzić czas i wrócić – mówi Rafał Kula, prezes firmy NOHO Investment.
Prawie 420 tysięcy złotych (do 100 tysięcy euro) można otrzymać za kupienie i wyremontowanie domu we Włoszech. Oferta dotyczy nieruchomości w jednej z 33 wyludniających się miejscowości w autonomicznej prowincji Trydent na północy kraju.
Przepisy tzw. specustawy mieszkaniowej przewidują podanie do publicznej wiadomości numerów ksiąg wieczystych zarówno nieruchomości, na których prowadzona będzie inwestycja, jak i innych nieruchomości, wobec których inwestycja ta może wywołać skutki. To może naruszać RODO.
Hiszpania zaostrza prawo związane z nieruchomościami: nowe regulacje zakładają szybszą eksmisję dzikich lokatorów (tzw. okupas) oraz uzależnienie prowadzenia najmu terminowego od zgody innych członków wspólnoty mieszkańców.
Może się okazać, że oczekiwanie na dopłaty do kredytów się nie opłaca – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.
Ważne dla rozwoju miasta są inwestycje typu mix-use i taką inwestycją jest projekt „Gdańsk Południe” - mówi Paweł Orłowski, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas