Najem instytucjonalny będzie jednym z dynamiczniej rozwijających się segmentów rynku nieruchomości w kolejnych latach. Zapoczątkowany dekadę temu proces profesjonalizacji tej części rynku dotychczas zaowocował nie tylko wzrostem oferty dla najemców, ale także zmianą percepcji najmu jako formy krótkoterminowej w kierunku długoterminowej.
W 2023 r. najemcy bardziej świadomie decydowali się na wybór mieszkań na wynajem jako rozwiązania dopasowanego do ich potrzeb. W 2024 r. udział PRS w całym rynku najmu będzie rósł, a Polacy, świadomi swoich potrzeb i możliwości kredytowych, coraz częściej będą się decydować na wynajem długoterminowy zamiast zakup mieszkania.
Dla dalszego rozwoju sektora PRS kluczowa jest zatem kontynuacja rozpoczętej przeszło dziesięć lat temu transformacji rynku najmu w Polsce, a co za tym idzie – edukacja społeczeństwa i dalsza profesjonalizacja rynku.
W 2023 r. większość najemców nadal preferowała posiadanie mieszkania niż jego wynajem. Wśród nich jednak aż 59 proc. bało się zaciągać kredyt na jego zakup.
Obawa przed wieloletnim zobowiązaniem, rosnące ceny zakupu nieruchomości oraz sytuacja gospodarcza i finansowa spowodowały, że wielu Polaków swoją uwagę skierowało właśnie na rynek najmu. Zmienił się też profil najemców. Średni wiek najemcy w Polsce to 37 lat, a nie – jak powszechnie się uważa – studenci, z czego w ramach najmu instytucjonalnego dominują 30- i 40-latkowie. Co ciekawe, we wszystkich grupach najemców największy odsetek stanowią osoby wychowujące dzieci – najczęściej małżeństwa, ale też pary w nieformalnych związkach czy samotni rodzice.