Od montażu poloneza po fundamentalną energetykę

Budynki – architektura i kontekst – potrafią chwycić za gardło – mówi Janusz Gutowski z AXI IMMO.

Publikacja: 10.08.2023 21:01

Od montażu poloneza po fundamentalną energetykę

Foto: Mat.prasowe

Janusz Gutowski od 2015 r. jest dyrektorem działu zarządzania nieruchomościami w AXI IMMO, a od 2019 r. szefem AXI IMMO Services. Absolwent Politechniki Warszawskiej.

Pracuję w nieruchomościach, bo…

Przez przypadek i zbieg okoliczności. Swoją młodość oddałem motoryzacji. Po ukończeniu studiów na wydziale SiMR Politechniki Warszawskiej rozpocząłem pracę jako technolog montażu w FSO. Brałem udział w uruchomieniu produkcji poloneza. Po zdaniu tzw. egzaminu państwowego z angielskiego, kolejne lata pracowałem w Służbie Technicznej Obsługi Rynków Zagranicznych. Opuściłem FSO wraz z nastaniem wolnej Polski w roku 1989. W latach 90. imałem się różnych zajęć handlowych, ale też pracowałem dla banków amerykańskich przy implementacji ADR, certyfikatów depozytowych reprezentujących akcje polskich firm notowanych na GPW w USA. A było ich wówczas 16. Z jednym się udało. Kontakty z inwestorami przyniosły zainteresowanie nieruchomościami.

Moją pierwszą działalnością związaną z nieruchomościami było pośrednictwo przy zakupie gruntu, reprezentowanie dewelopera, a następnie zarządzanie budynkiem Media Markt przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Budynek ten stoi do dziś. Później zająłem się zarządzaniem innymi obiektami handlowymi na terenie całej Polski. Przez cztery kadencje pełniłem obowiązki prezesa  Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości (PSZN), a w trzech kadencjach członka zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN). Byłem również delegatem PFRN do struktur CEPI (Conseil Européen des Professions Immobilieres), organizacji lobbingowej europejskiego środowiska nieruchomości zlokalizowanej w Brukseli. Nie da się ukryć, że polubiłem tę branżę.

Jestem cały czas otwarty na nowe doświadczenia i wyzwania. Dziś, poza działalnością biznesową, skupiam wysiłki na sprawach związanych z energetyką, które uważam, że są fundamentalne na poziomie cywilizacyjnym. Nieruchomości, zużywają ok. 40 proc. całej wyprodukowanej energii, stąd na wszystkich etapach ich życia włącznie z okresem prenatalnym , którym jest faza projektowania, poprzez budowę i późniejszy długi okres eksploatacji dbałość o właściwe rozwiązania ma zasadnicze znaczenia dla nas, dla ludzkości, że się tak górnolotnie wyrażę.

Polski rynek nieruchomości to jednym słowem…

Polski rynek nieruchomości w jego dojrzalej odsłonie ma swój początek w latach 90. Duży wpływ na jego kształtowanie miała współpraca z National Assotiation of Realtors. Po latach jego fundamenty zostały trochę rozmyte przez kolejne zmiany legislacyjne, ale ciągle trzymają się dość mocno. Nie odbiegamy tu od Europy tak, jak w innych dziedzinach.

Hitem na rynku nieruchomości będzie…

Gospodarka energetyczna. Jestem przekonany, że w wyniku wprowadzania w życie kolejnych elementów polityki klimatycznej, ale też zmian w świadomości obywateli, również inwestorów, deweloperów, a w końcu najemców, wprowadzane będą rozwiązania zapewniające całkowitą pasywność energetyczną nieruchomości. Już dziś pracujemy nad takimi rozwiązaniami, aby parki czy centra logistyczne były wyposażone w elektrownie fotowoltaiczne zgodnie z kryteriami elektromobilności. Chcemy, aby miały możliwość ładowania baterii w samochodach ciężarowych, wobec nieuchronnej wymiany taboru na elektryczny w ciągu najbliższych lat i jednocześnie ograniczenia w zasilaniu sieciowym. Przyszłość to energetyka rozproszona, która nie potrzebuje rozbudowanej infrastruktury dystrybucyjnej. Dobrze pamiętać, że autoprodukcja uniezależnia również autokonsumenta od wahań rynkowych cen energii. W kontekście energetycznym bardzo obiecujące są również zrobotyzowane obiekty logistyczne, które nie wymagają energii na ogrzewanie, oświetlenie itp.

Najważniejsza rzecz do poprawy na rynku to…

Przeregulowanie w pewnych obszarach utrudniające zachowanie wolnej konkurencji, która jest fundamentem biznesu w ogóle, jak również niedoregulowanie w innych obszarach otwierające drogę do powstawania szarych stref. Skomplikowany, podlegający bez ustanku niespodziewanym i niezrozumiałym zmianom system podatkowy zniechęcający potencjalnych inwestorów. Sprawy te nie dotyczą oczywiście nieruchomości, ale są bolączką całej gospodarki.

Mój ulubiony budynek to…

Wśród moich ulubionych budynków znajdują się te, które wzbudzają emocje. Dlatego bezapelacyjnie numerem jeden jest obiekt Oculus i wieża One World Observatory w Nowym Jorku, oba w strefie Ground Zero, czyli miejscu, gdzie w 2001 r. runęły wieże World Trade Center. Fantastyczna architektura i kontekst, które chwytają za gardło. Z kolei w Polsce moją największą uwagę przykuwa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Są to budynki, które budzą i niosą ze sobą niezwykłe emocje. Nie jest to tylko kwintesencja czy biegłość w estetyce i architekturze, to budynki, dzięki którym rozumiemy, dlaczego powstały w określonych miejscach.

Gdybym nie pracował w branży nieruchomości, byłbym …

Zostałbym pisarzem lub literatem, gdyby udało mi się poradzić z samodyscypliną jakiej wymagają te zajęcia. W młodości pisałem piosenki i dobrze mi to wychodziło.

Najlepsza rada, jaką otrzymałem, to...

Robić swoje i doskonalić się w pasjach. Jestem zdania, że jak długo potrafimy czerpać z własnych doświadczeń i prawidłowo wyciągać z nich wnioski, to warto przy nich pozostawać.

W wolnej chwili najchętniej...

Golf, ale wydaniu towarzyskim, a jeżeli jest ku temu okazja lubię pożeglować. Jestem wielkim miłośnikiem wody, którą uważam za swój żywioł. W wolnym czasie poświęcam dużo czasu na czytanie. Interesuje mnie szczególnie historia XX wieku, historia narodów i państw naszego regionu, Europy Centralnej i Wschodniej, jak i w wyniku czego kształtowały się relacje pomiędzy ludźmi i narodami, kto i jak wpływał na nasz dzisiejszy stan świadomości. No i oczywiście muzyka i kino.

—oprac. Adam Roguski

Janusz Gutowski od 2015 r. jest dyrektorem działu zarządzania nieruchomościami w AXI IMMO, a od 2019 r. szefem AXI IMMO Services. Absolwent Politechniki Warszawskiej.

Pracuję w nieruchomościach, bo…

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Wielofunkcyjne inwestycje jak 15-minutowe miasta
Nieruchomości
Górny Śląsk. Firmy wynajmują duże magazyny
Nieruchomości
Mniej inwestycji w nieruchomości
Nieruchomości
Gdzie jest dużo wolnych biur
Nieruchomości
Biura. Na fali renegocjacje umów