Inflacja, niskie zarobki, brak sprawnie działającej służby zdrowia i brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe to główne problemy rodzin mieszkających w Polsce według respondentów ankiety będącej podstawą raportu „Problemy mieszkaniowe osób mieszkających w Polsce oraz ocena istniejących rozwiązań” autorstwa Fundacji Habitat for Humanity Poland. Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia.
Ubóstwo energetyczne
66 proc. badanych Polaków zadeklarowało brak zmian, jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową, 10 proc. wskazało na poprawę (w wyniku zmiany mieszkania na lepsze, bądź przeprowadzenia remontu, 50 proc. z tej grupy to mieszkańcy wsi), a co czwarta osoba mówi o pogorszeniu warunków (wzrost kosztów utrzymania mieszkania: 85 proc. wskazań).
Brak możliwości przeprowadzenia remontu mieszkania/domu, problem z niewystarczającym ogrzaniem mieszkania lub domu, brak możliwości zamiany mieszkania/domu na lepsze, bardziej odpowiednie do potrzeb – to najczęściej wskazywane przez Polaków problemy mieszkaniowe. 32 proc. Polaków zadeklarowało, że nie ma żadnych problemów mieszkaniowych – to najmniej od 2015 r.
„Wyniki badania wskazują, że co piąta osoba żyjąca w Polsce jest uboga energetycznie, co oznacza, że utrzymanie komfortowej temperatury w mieszkaniu i opłacenie rachunków za energię elektryczną są nadmiernym obciążeniem dla jej budżetu. Ubóstwo energetyczne powstaje na styku niskich dochodów, wysokich wydatków na energię oraz złego stanu technicznego domu lub mieszkania. Według danych GUS, w 2021 r. problem ubóstwa energetycznego dotyczył 1,5 mln (czyli 12 proc.) wszystkich gospodarstw domowych w Polsce” – czytamy w raporcie.
Dopłaty do kredytów to zła pomoc
Z badania wynika, że ponad 25 proc. Polaków znajduje się - w ocenie własnej - w „luce czynszowej”: ci respondenci nie mogą sobie pozwolić na mieszkania na rynku prywatnym ani nie kwalifikują się do pomocy państwa. Według danych Eurostatu, osoby mieszkające w Polsce wydają średnio prawie 18 proc. dochodów na koszty związane z mieszkaniem. 24 proc. Polaków zadeklarowało, że wydaje na mieszkanie ponad 40 proc. dochodu.