Deweloperzy w maju wciąż nie rwali się do budowania

Mimo poprawiającej się sprzedaży firmy ostrożnie uruchamiają nowe inwestycje mieszkaniowe.

Publikacja: 22.06.2023 11:07

Deweloperzy w maju wciąż nie rwali się do budowania

Foto: materiały prasowe

Według szacunków GUS w maju deweloperzy ruszyli z budową 8,7 tys. mieszkań, o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej i o jedną czwartą więcej miesiąc do miesiąca.

Deweloperzy budują relatywnie mało

Oznacza to, ze aktywność firm jest wciąż relatywnie mała w stosunku do boomu, kiedy miesięcznie powstawało kilkanaście tysięcy lokali. Temperatura jest wciąż na poziomie schłodzenia obserwowanego od lipca ub.r., a przecież sprzedaż mieszkań z miesiąca na miesiąc się poprawia.

Według Otodom Analytics, w maju w siedmiu głównych aglomeracjach sprzedano 4,5 tys. mieszkań (umowy deweloperskie). To o 7 proc. mniej niż w kwietniu i tyle samo, ile w marcu. Oznacza to stabilizację sprzedaży po odbiciu od dołka z sierpnia ub.r., kiedy sprzedano zaledwie 2,1 tys. lokali.

W ciągu pięciu miesięcy roku deweloperzy rozpoczęli budowę 39 tys. mieszkań, o 30 proc. mniej niż rok wcześniej, kiedy nowe inwestycje były odpalane w najlepsze mimo pogarszającego się otoczenia (wzrost stóp procentowych). Jeśli porównać z wyraźnie chłodniejszą II połową ub.r., wynik jest o 6 proc. lepszy niż w okresie lipiec-listopad.

W maju deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 11,3 tys. lokali, o 46 proc. mniej niż rok wcześniej i 21 proc. mniej miesiąc do miesiąca. W ciągu pięciu miesięcy dostali zielone światło na postawienie 60 tys. mieszkań, o 35 proc. mniej niż w gorącym pod tym względem analogicznym okresie ubiegłego roku, ale też o 14 proc. mniej niż w okresie lipiec-listopad 2022 r.

Mniej domów

Inwestorzy indywidualni ruszyli w maju z budową 7,4 tys. domów, o 15 proc. mniej rok do roku i o 10 proc. więcej niż w kwietniu, notując najlepszy w tym roku wynik. To poziom dość przyzwoity na tle statystyk miesięcznych w 2022 r. W ciągu pięciu miesięcy ruszyła budowa blisko 29 tys. domów, o jedną czwartą mniej niż w mocnym analogicznym okresie zeszłego roku.

Kowalscy w maju dostali zgodę na budowę 6,6 tys. domów, o 26 proc. mniej niż rok wcześniej i o 12 proc. więcej niż w kwietniu. W ciągu pięciu miesięcy otrzymali pozwolenie na postawienie 28,2 tys. domów, o 23 proc. mniej niż rok wcześniej.

Według szacunków GUS w maju deweloperzy ruszyli z budową 8,7 tys. mieszkań, o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej i o jedną czwartą więcej miesiąc do miesiąca.

Deweloperzy budują relatywnie mało

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Najlepsze budynki i pomysły nagrodzone
Nieruchomości
Rynek biur to rynek dwóch prędkości. Nowe umowy i renegocjowanie starych
Nieruchomości
PROFIT Development – deweloper, który buduje na współczesne czasy
Nieruchomości
Fala ofert sprzedaży mieszkań. Kupujący są dziś rozpieszczani
Nieruchomości
Czy rynek mieszkań poradzi sobie bez tanich kredytów
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży