- Ze względu na brak nowej podaży w I kwartale 2023 roku, zasoby biurowe w Poznaniu pozostały na niezmienionym poziomie niemal 623,1 tys. mkw. – mówi Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank. – Deweloperzy są aktywni, a w budowie na koniec marca było 87,3 tys. mkw. biur. Przy założeniu, że budowy zostaną ukończone w terminie, do końca roku poznański rynek biurowy zasili 42 proc. powstającej powierzchni – wskazuje.
Największe obiekty w budowie to Andersia Silver (40 tys. mkw., Von der Heyden Group, planowana data ukończenia to druga połowa 2025 roku) i Nowy Rynek E (28,5 tys. mkw., Skanska Property Poland, którego oddanie zaplanowano na II kw. 2023 roku).
- Aktywność najemców w I kwartale 2023 roku była podobna jak w III i IV kwartale ubiegłego roku, ale w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. wynik był lepszy niemal o 68 proc. Od stycznia do marca podpisano umowy najmu na niespełna 9,5 tys. mkw. biur – podaje Piotr Borowski, dyrektor w dziale reprezentacji najemcy w Knight Frank.
Największy udział w strukturze popytu stanowiły nowe umowy – 68 proc., renegocjacje odpowiadały za 25 proc. umów, a ekspansje stanowiły zaledwie 7 proc.
- Poznań wyróżnia się jednym z najniższych współczynników pustostanów. Jest za Szczecinem. Na koniec marca 2023 roku współczynnik ten wyniósł 11,3 proc. W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrósł o 0,8 pkt, ale w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku był niższy o 0,7 pkt proc. - podaje Katarzyna Bojar.