Kredyt tylko na małe mieszkanie?

Pomimo rosnącej zdolności kredytowej przeciętny klient może sobie pozwolić jedynie na kawalerkę albo małe dwa pokoje – wynika z analiz Metrohouse i Credipass.

Publikacja: 12.05.2023 15:23

Kredyt tylko na małe mieszkanie?

Foto: Credipass

- Po zeszłorocznych podwyżkach stóp procentowych i zaostrzeniu polityki kredytowej przez KNF kredytobiorcy mogą już poczuć ulgę. Rada Polityki Pieniężnej zatrzymała cykl podwyżek, a lutowa informacja o zmniejszeniu tzw. bufora uwzględnianego przy liczeniu zdolności kredytowej dała nadzieję na polepszenie sytuacji osób planujących zakup mieszkania na kredyt – zwraca uwagę Marcin Jańczuk, ekspert sieciowej agencji Metrohouse, która razem z firmą doradztwa finansowego Credipass sprawdziła sytuację potencjalnych kredytobiorców.

Powolna poprawa

Z raportu „Barometr Metrohouse i Credipass", w którym analitycy porównują średnią zdolność kredytową klientów w I kwartale 2022 r. ze średnią w I kw. 2023 r., wynika, że wielkich różnic nie ma. - Para w nieformalnym związku nie ma jeszcze takich możliwości jak przed rokiem. Z kolei rodzina z dwójką dzieci dostanie dziś tylko 13 tys. zł więcej niż w pierwszym kwartale 2022 r. – szacują autorzy raportu. - W przypadku singla jest to kwota porównywalna (291 tys. zł - 294 tys. zł). Możemy więc mówić o powolnym wychodzeniu z dołka, ale do możliwości kredytowych z czwartego kwartału 2021 roku jeszcze daleka droga.

- Na powrót klientów na rynek ma duży wpływ przede wszystkim zapowiedź nowego rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc". Wiele osób ma nadzieję na zakup swojego pierwszego mieszkania czy domu - mówi Tomasz Kosiba, dyrektor sprzedaży w Credipass. –Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z zapowiedzią NBP banki mają zamiar zaostrzać kryteria kredytowe, zwłaszcza w przypadku kredytów mieszkaniowych i gotówkowych. Wiąże się to z prognozami pogorszenia sytuacji gospodarczej, wzrostem udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych oraz ze spadkiem presji konkurencyjnej ze strony innych banków. Może się więc okazać, że w kolejnych tygodniach o kredyt będzie trudniej – ocenia Kosiba.

Z drugiej ręki

- Biorąc pod uwagę sytuację na rynku mieszkań z rynku wtórnego, przy uwzględnieniu zdolności kredytowej poszczególnych grup kredytobiorców, w I kw. 2023 r. najmniej korzystnie przedstawia się ona dla rodzin z dziećmi – wskazują autorzy raportu. – Załóżmy, że przykładowa rodzina ma 8 tys. zł netto dochodów miesięcznie. Kredyt, jakiego mogą tej rodzinie udzielić banki, w zasadzie uniemożliwia w zakup mieszkania o metrażu, który byłby dla niej odpowiedni.

Według wyliczeń Metrohouse, nawet jeśli uwzględnimy 10-proc. wkład własny, w stolicy rodzina będzie mogła kupić zaledwie 20 kilka metrów mieszkania. - Kilka metrów więcej kupi w Gdańsku, Wrocławiu i w Krakowie. W Poznaniu będzie to średnio 38 mkw. – wskazuje Marcin Jańczuk. – Nieco lepiej jest w Łodzi, gdzie zdolność kredytowa pozwoli na zakup prawie 50 mkw. To wciąż niewiele, jak na potrzeby rodziny. Także singiel z dochodem netto 5 tys. zł nie będzie miał wielkiego wyboru. W czterech z sześciu analizowanych miast zdolność kredytowa wystarczy mu zaledwie na zakup mieszkania do 30 mkw. Więcej, bo 36 mkw. będzie mógł kupić w Poznaniu, a 46 mkw. w Łodzi. W najlepszej sytuacji będzie para bez dzieci. W Warszawie może kupić mieszkanie o metrażu 37 mkw., a w Łodzi nawet do 70 mkw.

Mniej metrów

Metrohouse zwraca też uwagę na wzrost cen mieszkań. – We Wrocławiu ceny w ciągu roku poszły w górę o 15 proc., co oznacza, że para bez dzieci kupi mieszkanie mniejsze o 14 mkw., a singiel – o siedem metrów. Para bez dzieci, kupując mieszkanie rok temu w Łodzi mogłaby sobie pozwolić na lokal o 11 mkw. większy niż dziś – podaje Marcin Jańczuk. – W żadnym z miast klienci nie mogli kupić mieszkania większego niż przed rokiem. Byłoby to możliwe, gdyby zdolność kredytowa wzrosła w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. Tak jednak nie było.

Podobnie jest na rynku deweloperskim. - Zgodnie z danymi portalu RynekPierwotny.pl w pierwszym kwartale 2023 r. przeciętne gospodarstwo domowe było stać na zakup mniejszego mieszkania niż w analogicznym okresie rok wcześniej – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu. - Przeciętna zdolność kredytowa modelowej czteroosobowej rodziny, pary i singla w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wzrosła znacząco. Pozytywne zmiany widzimy w porównaniu z czwartym kw. 2022 r. Przeciętna zdolność kredytowa rodziny z dwójką dzieci, z dochodem 8 tys. zł, wzrosła o 61 tys. zł, z 253 do 314 tys. zł).

Andrzej Prajsnar zwraca uwagę, że w ujęciu rocznym (I kw. 2022 r. - I kw. 2023 r.) odnotowano wzrost średniej ceny mkw. nowego mieszkania od 5 proc. w Poznaniu do 14 proc. we Wrocławiu. - Podwyżka cen lokali w połączeniu z brakiem adekwatnego wzrostu zdolności kredytowej sprawiła, że tylko w Łodzi przykładowa rodzina ma szanse na zakup małego mieszkania dwupokojowego (po średniej cenie rynkowej). Pozostałe wyniki odpowiadają raczej metrażowi kawalerek – wskazuje ekspert RynkuPierwotnego.

W lepszej sytuacji jest singiel, dla którego kupno kawalerki nie jest złym rozwiązaniem. Prajsnar dodaje, że bezdzietną para z dochodem 8 tys. zł netto miesięcznie w pierwszym kwartale tego roku mogła kupić nowe mieszkanie o powierzchni od 34,2 mkw. do 51,4 mkw. - Także w tym przypadku odnotowaliśmy pogorszenie sytuacji względem I kw. 2022 r., ale wydaje się ono nieco mniej dotkliwe niż dla rodziny – zaznacza Andrzej Prajsnar.

- Po zeszłorocznych podwyżkach stóp procentowych i zaostrzeniu polityki kredytowej przez KNF kredytobiorcy mogą już poczuć ulgę. Rada Polityki Pieniężnej zatrzymała cykl podwyżek, a lutowa informacja o zmniejszeniu tzw. bufora uwzględnianego przy liczeniu zdolności kredytowej dała nadzieję na polepszenie sytuacji osób planujących zakup mieszkania na kredyt – zwraca uwagę Marcin Jańczuk, ekspert sieciowej agencji Metrohouse, która razem z firmą doradztwa finansowego Credipass sprawdziła sytuację potencjalnych kredytobiorców.

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Tanie kredyty mogą namieszać w najmach
Nieruchomości
Dwa pokoje zawsze w cenie
Nieruchomości
Brakuje dobrych mieszkań z dobrymi adresami
Nieruchomości
Mieszkania wcale nie tanieją
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Nieruchomości
Rośnie apetyt sprzedających mieszkania
Nieruchomości
Nawet ponad pięć miesięcy czekania na kupca