Biura w Warszawie. Presja na czynsze

Stawki najmu za najlepsze biura w centrum stolicy w pierwszym kwartale wahały się od 22 do 26 euro za mkw. miesięcznie. Poza centrum to 14-16 euro - podaje firma doradcza Newmark Polska.

Publikacja: 24.04.2023 13:13

Biura w Warszawie. Presja na czynsze

Foto: Adobe Stock

W pierwszym kwartale 2023 r. nie oddano w stolicy żadnego biurowca. – Jednocześnie odnotowaliśmy spadek aktywności najemców. Współczynnik pustostanów w porównaniu z poprzednim kwartałem się nie zmienił – podają autorzy raportu z Newmark Polska. - Deweloperzy jednak rozpoczynają i planują budowę kolejnych biurowców w stolicy - zaznaczają.

Nowe standardy

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie na koniec pierwszego kwartału przekroczyły 6,2 mln mkw. - Miniony kwartał był pierwszym od ponad 15 lat (od II kw. 2005 r.), w którym deweloperzy nie dostarczyli na warszawskim rynku żadnego nowego biurowca, co jest związane ze spadkiem aktywności deweloperskiej począwszy od drugiego kwartału 2020 roku – tłumaczą analitycy Newmark Polska. - Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku w budowie było ponad 200 tys. mkw. powierzchni biurowej. To prawie czterokrotnie mniej niż w rekordowych latach 2017-2019, kiedy to corocznie budowano prawie 800 tys. mkw. Analitycy prognozują, że w tym roku na rynek w stolicy może trafić ok. 80 tys. mkw., z czego prawie 15 tys. mkw. wróci po modernizacji biurowca Saski Crescent.

- Kolejne lata upłyną pod znakiem coraz częstszych gruntownych modernizacji budynków, zmiany funkcji obiektów, a także budowy nowocześniejszych obiektów w miejscu starszych biurowców. U podstaw tego trendu leżą między innymi zmieniające się oczekiwania najemców co do standardu powierzchni biurowej – mówi cytowana w raporcie Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, lider ds. ESG w Newmark Polska. - Dodatkowym czynnikiem są regulacje wprowadzane przez Unię Europejską w zakresie efektywności energetycznej budynków i alternatywnych źródeł energii, które oprócz pozytywnego wpływu na środowisko naturalne umożliwiają obniżenie kosztów operacyjnych, w tym opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców.

W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku wynajęto w Warszawie niemal 159 tys. mkw. biur, co stanowi spadek o ponad 40 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku i o 37 proc. w stosunku do czwartego kwartału. W analizowanym okresie żadna z podpisanych umów najmu nie przekroczyła 10 tys. mkw.

- Mniejsza aktywność najemców może wynikać m.in. z malejącej dostępności powierzchni biurowej spełniającej ich wymagania, szczególnie jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania technologiczne czy też te z zakresu ESG w budynku – mówi Anna Szymańska, dyrektor działu powierzchni biurowych w Newmark Polska. - Największym zainteresowaniem najemców w pierwszym kwartale nadal cieszyły się lokalizacje centralne, na które przypadło 55 proc. całkowitego popytu (87,4 tys. mkw.). W strefach poza centrum  podpisano umowy najmu łącznie na 71,5 tys. mkw.

Nowe kontrakty

W strukturze popytu największy udział miały nowe umowy (63 proc.). Na pozostałe 37 proc. złożyły się renegocjacje i odnowienia umów (25 proc.), ekspansje i transakcje na potrzeby własne (po 5 proc.) oraz przednajmy (2 proc.). - Najbardziej aktywnymi najemcami na warszawskim rynku biurowym w ubiegłym kwartale były firmy z sektora usług dla biznesu (19,5 proc.), produkcyjnego (9,5 proc.) i finansowego (9,3 proc.).

Na koniec marca 2023 roku współczynnik pustostanów w Warszawie wyniósł 11,6 proc. Licząc rok do roku, zmniejszył się o 0,6 pkt proc. – W biurowcach oddanych do użytkowania w ostatnich pięciu latach dostępna powierzchnia wynosiła niewiele ponad 103 tys. mkw., przekładając się na stopę pustostanów w tej grupie nieruchomości ok. 8,1 proc. Prawie 45 tys. mkw. tej powierzchni znajdowało się w dwóch budynkach – podają autorzy raportu. Mówią też o presji „na wzrost czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe. - Dotyczy to szczególnie lokalizacji i budynków, które spełniają oczekiwania najemców w zakresie zgodności z celami ESG.

Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku miesięczne stawki najmu za najlepsze biura w centrum Warszawy utrzymywały się w przedziale 22-26 euro za mkw., poza centrum wynosiły 14-16 euro za mkw.

W pierwszym kwartale 2023 r. nie oddano w stolicy żadnego biurowca. – Jednocześnie odnotowaliśmy spadek aktywności najemców. Współczynnik pustostanów w porównaniu z poprzednim kwartałem się nie zmienił – podają autorzy raportu z Newmark Polska. - Deweloperzy jednak rozpoczynają i planują budowę kolejnych biurowców w stolicy - zaznaczają.

Nowe standardy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie