Reklama

Czy Skarb Państwa może zasiedzieć nieruchomość w drodze przemilczenia

Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy Skarb Państwa może zasiedzieć nieruchomość w drodze przemilczenia.

Publikacja: 22.03.2016 06:51

Czy Skarb Państwa może zasiedzieć nieruchomość w drodze przemilczenia

Foto: 123RF

Sąd Okręgowy w Warszawie wystąpił z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego. Dotyczy ono 8 ha gruntów na terenie stolicy. Przed II wojną światową była to tzw. osada włościańska składająca się z lasów, łąk i gruntów uprawnych.

Po wojnie po wielu latach pojawiły się roszczenia osoby prywatnej do tych gruntów. Był to spadkobierca przedwojennych właścicieli. Wystąpił on do sądu rejonowego z wnioskiem o wznowienie postępowania. Wtedy Skarb Państwa złożył wniosek o zasiedzenie tej nieruchomości. Sąd wznowił postępowanie, ale zasiedzenia odmówił. Według niego nie ma dowodów, by Skarb Państwa był samoistnym posiadaczem nieruchomości w okresie objętym wnioskiem o zasiedzenie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Zawody prawnicze
Prokuratorzy o jednej z ostatnich decyzji Adama Bodnara: "To ageizm"
Prawnicy
Waldemar Żurek: To jest jasne, że postawiłem wszystko na jedną kartę
Dobra osobiste
Coldplay zapłaci za ujawnienie romansu? Prawnicy o szansach pozwu Andy'ego Byrona
Prawo
Prostsza sprzedaż otrzymanej nieruchomości. Jest podpis prezydenta
Nieruchomości
Wysokie kary za budowę szopy w ogrodzie. Ważna jest odległość od działki sąsiada
Reklama
Reklama