Ile kosztuje praca w coworku

Koszt jednego stanowiska pracy w biurze serwisowanym lub coworku w Warszawie to średnio 380 euro za miesiąc. W miastach regionalnych czynsze wynoszą 260-340 euro – podaje Workthere.pl.

Publikacja: 04.01.2023 10:23

Ile kosztuje praca w coworku

Foto: Shutterstock

Workthere.pl to platforma należąca do firmy doradczej Savills. Umożliwia wyszukiwanie elastycznych biur. Z jej raportu wynika, że od 2018 r. operatorzy powierzchni flex oddali ponad 239 tys. mkw. nowej powierzchni w 114 budynkach, co odpowiada 75 proc. całkowitych zasobów coworków i biur serwisowanych w Polsce.

Jak podaje Workthere na podstawie danych opracowanych przez analityków Savills, koszt jednego stanowiska pracy w biurze serwisowanym lub coworku w Warszawie to średnio 380 euro za miesiąc, podczas gdy w miastach regionalnych czynsze wynoszą 260-340 euro. - Biorąc pod uwagę duży popyt na powierzchnię serwisowaną w połączeniu z utrzymującą się wysoką inflacją i rosnącymi cenami energii, które wpłynęły na wzrost opłat eksploatacyjnych, operatorzy będą zmuszeni wkrótce podnieść ceny usług, aby utrzymać rentowność biznesu – tłumaczą eksperci Savillsa.

Duży popyt

Całkowite zasoby powierzchni elastycznej oferowanej przez polskich i międzynarodowych operatorów w nowoczesnych budynkach biurowych to ponad 320,5 tys. mkw., z czego ponad połowa znajduje się w Warszawie (178 tys. mkw.).

Jak podaje Savills, najwyższy udział powierzchni elastycznych w całkowitych zasobach nowoczesnej powierzchni biurowej ma jednak nie stolica, a Kraków (47,1 tys. mkw., czyli 2,9 proc.). Trzecim w kolejności miastem z wysokim udziałem powierzchni flex jest Wrocław (2,7 proc.), gdzie do dyspozycji najemców jest 36,1 tys. mkw.

- Na uwagę zasługuje również Łódź, która pomimo mniejszej wielkości rynku biurowego, dysponuje wysokimi zasobami biur elastycznych (16,7 tys. mkw., co stanowi 2,6 proc.). Największą aktywność operatorów powierzchni elastycznych w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku odnotowano w Warszawie. Popyt do końca września był prawie trzykrotnie większy niż w całym poprzednim roku i wyniósł niemal 25 tys. mkw., na które złożyło się 11 transakcji – podają autorzy raportu Workthere. - To poniżej rekordu z 2018 roku, choć całoroczny wynik może być zbliżony do drugiego najlepszego wyniku z 2019 roku, kiedy całkowity popyt wyniósł ponad 33,4 tys. m kw.

- Po pierwszych trzech kwartałach 2022 roku udział transakcji flex na rynku biurowym w Warszawie wzrósł do 4 proc., znacznie powyżej poziomów z lat 2020-2021. To odzwierciedla trendy z Europy Zachodniej – mówi cytowany w komunikacie Thomas Jodar, dyrektor w firmie Savills, ekspert Workthere w Polsce. - Szacujemy, że transakcje najmu powierzchni elastycznych będą stanowiły 5 proc. całkowitego popytu w Europie w 2023 r. i wzrosną do 6 proc. w 2024 r. Udział tego typu powierzchni w całkowitych zasobach biurowych w przyszłości może wzrosnąć nawet do 20 proc. - przewiduje.

Liczne adresy

Z analiz wynika, że pięciu największych operatorów powierzchni elastycznej odpowiada za 42 proc. całkowitych zasobów. - Pod względem liczby adresów biur serwisowanych zdecydowanym liderem jest Regus z ponad 20 lokalizacjami w Polsce. Na drugim miejscu jest CitySpace z 12 oddziałami, a ostatni stopień podium należy do Loftmill z ośmioma oddziałami – wskazują autorzy raportu Workthere. - Poza podium uplasował się Adgar z konceptem Brain Embassy – siedem lokalizacji, a tuż za nim WeWork, który oferuje ok. 31 tys. mkw. w pięciu miejscach.

- W ostatnich miesiącach poziom wynajęcia powierzchni flex w Warszawie dochodził do 85 proc. W lokalizacjach centralnych było to ponad 90 proc. – zaznacza Thomas Jodar. - Główni operatorzy w stolicy w 2022 roku podpisali umowy na łącznie ponad 950 stanowisk pracy. Klienci coworków coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na ponad 50 stanowisk. W samym tylko listopadzie odnotowaliśmy ponad 20 takich transakcji, w tym niektóre na ponad 100 biurek. Tendencja ta jest widoczna głównie w Warszawie, ale także miasta regionalne odnotowują wzrost wielkości transakcji. Główni użytkownicy coworków to firmy technologiczne, zwłaszcza dostawcy rozwiązań opartych na chmurze, producenci oprogramowania i deweloperzy gier.

Nieruchomości
Coworki, małe moduły i całe piętra
Biznes
Budynki mniej strojne na święta
Nieruchomości
Luka podażowa i wielkie metamorfozy
Nieruchomości
Mniej pustostanów. Biura wynajmują się coraz szybciej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Biuro to już nie metry kwadratowe, ale usługa
Nieruchomości
Brain Embassy otwiera się w sercu Warszawy