Czynsze nie powinny już gwałtownie rosnąć

W 2023 roku popyt na mieszkania na wynajem wciąż będzie duży, ale stawki nie powinny mocno rosnąć – oceniają analitycy.

Publikacja: 29.12.2022 21:07

Czynsze nie powinny już gwałtownie rosnąć

Foto: Otodom

Czy w 2023 roku nadal będziemy mieszkania wynajmować, a nie kupować? Deweloperzy będą budować bloki z lokalami na wynajem?

Kazimierz Kirejczyk, przewodniczący strategicznego panelu doradczego JLL:

- Polska to kraj, w którym przez dekady dominowało budownictwo mieszkań na sprzedaż. Spadki sprzedaży lokali oznaczają jednak z reguły wzrost popytu na rynku najmu. Taki wzrost obserwowaliśmy już w 2021 roku, ale to napływ uchodźców z Ukrainy po wybuchu wojny przyniósł wynajęcie niemal wszystkich dostępnych mieszkań.

W połowie roku czynsze w największych polskich miastach wzrosły o ok. 30-40 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, co oznaczało wzrost rentowności najmu dla osób, które kupiły nieruchomości w ostatnich latach po niższych cenach.

Rok 2022 był jednak także czasem zahamowania rozwoju tworzącego się sektora instytucjonalnego rynku najmu. Wysokie koszty finansowania i trudności z określeniem kosztów inwestycji oraz postrzeganiem Polski jako rynku o podwyższonym ryzyku geopolitycznym, sprawiły, że negocjacje zakupu budynków na wynajem zostały zawieszone, choć liczba deweloperów zainteresowanych sprzedażą wzrosła.

O ile w 2021 r. deweloperzy nie byli zainteresowani sprzedażą nieruchomości funduszom, o tyle w 2022 r. sytuacja odwróciła się o 180 stopni i istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobnie będzie w przyszłym roku.

Ewa Palus, kierownik działu consultingu w Rednet Property Group:

W 2022 roku na rynku najmu odnotowaliśmy skokowy spadek oferty mieszkań i historycznie wysokie, często dwucyfrowe wzrosty czynszów. Popyt na rynku najmu był stymulowany przez uchodźców z Ukrainy (szczególnie w początkowym okresie po wybuchu wojny), a także przez osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania w związku z zaostrzeniem polityki kredytowej.

W sierpniu i wrześniu na rynkach najmu w miastach akademickich pojawili się studenci, którzy poszukiwali mieszkań w związku z rozpoczęciem zajęć, już nie tylko w trybie zdalnym.

W 2023 roku popyt na mieszkania na wynajem w dalszym ciągu będzie duży, ale stawki najmu nie powinny jednak rosnąc tak dynamicznie jak w 2022 roku. Ważną grupę najemców nadal będą stanowić Ukraińcy.

W 2023 roku na rynku najmu w największych miastach będą pojawiać się kolejne obiekty oferujące mieszkania na wynajem (PRS, najem instytucjonalny). Tego typu inwestycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najemców ze względu na bardzo dobry standard wykończenia lokali i profesjonalną obsługę lokatorów.

Czy w 2023 roku nadal będziemy mieszkania wynajmować, a nie kupować? Deweloperzy będą budować bloki z lokalami na wynajem?

Kazimierz Kirejczyk, przewodniczący strategicznego panelu doradczego JLL:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Kiedy rynek wróci do życia
Budownictwo
Sprzedaż mieszkań w 2022 się załamała. Najtrudniejszy rok w historii?
Nieruchomości
To będzie rok klientów z gotówką
Nieruchomości
Lokator lubi klimat kamienicy
Nieruchomości
O okazję pod miastem już nie tak łatwo