Aktualizacja: 23.03.2025 08:16 Publikacja: 17.11.2022 21:23
Foto: Mat. prasowe
Joanna Katarzyna Lebiedź, właścicielka firmy Lebiedź Nieruchomości. Ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Wykładowca akademicki na kierunkach związanych z obrotem nieruchomościami. Autor i trener szkoleń dla pośredników i kandydatów do zawodu. Ma na koncie wiele branżowych nagród, w tym prestiżowego Kazimierza. Autorka licznych analiz rynkowych ukazujących się w mediach.
Pracuję w nieruchomościach…
Czynsze za wynajmowane mieszkania wzrosły w ciągu roku średnio o 28 proc. Rośnie opłacalność inwestycji na tym rynku – wynika z raportu Expandera i platformy Rentier.io.
Kryzys zmiecie z rynku najsłabszych pośredników. Zostaną ci, którzy potrafią przeprowadzić skomplikowane transakcje.
Klienci poniżej 30. roku życia odpowiadają za zaledwie 11 proc. transakcji na rynku mieszkań.
Mieszkania już nie drożeją, ale nastroje kupujących dobre nie są – wynika z barometru JLL i Obido przygotowywanego dla „Rzeczpospolitej".
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pandemia tak jak każdy kryzys oczyści rynek z firm niedostosowanych do jego prawdziwych potrzeb – oceniają agenci.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Tworzymy nie tylko bardzo dobrą architekturę czy atrakcyjne części wspólne. Nasze inwestycje oferują wyjątkowy klimat, także osoby z zewnątrz mają tutaj dobrze spędzić czas i wrócić – mówi Rafał Kula, prezes firmy NOHO Investment.
Średnie ofertowe ceny mieszkań używanych w lutym były dość stabilne. Ale można wynegocjować spore rabaty.
Prawie 420 tysięcy złotych (do 100 tysięcy euro) można otrzymać za kupienie i wyremontowanie domu we Włoszech. Oferta dotyczy nieruchomości w jednej z 33 wyludniających się miejscowości w autonomicznej prowincji Trydent na północy kraju.
Przepisy tzw. specustawy mieszkaniowej przewidują podanie do publicznej wiadomości numerów ksiąg wieczystych zarówno nieruchomości, na których prowadzona będzie inwestycja, jak i innych nieruchomości, wobec których inwestycja ta może wywołać skutki. To może naruszać RODO.
Hiszpania zaostrza prawo związane z nieruchomościami: nowe regulacje zakładają szybszą eksmisję dzikich lokatorów (tzw. okupas) oraz uzależnienie prowadzenia najmu terminowego od zgody innych członków wspólnoty mieszkańców.
Może się okazać, że oczekiwanie na dopłaty do kredytów się nie opłaca – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas