Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 13:53 Publikacja: 27.10.2022 21:33
Foto: mat. pras.
Jeszcze w zeszłym roku deweloperzy kusili inwestorów obligacjami ze stałym oprocentowaniem rzędu 6–7 proc. rocznie, dziś tacy emitenci mogą się uśmiechnąć, jak tani to dług. Jak pan ocenia, po mocnym i szybkim wzroście stóp, kondycję branży pod kątem możliwości obsługi i pozyskiwania finansowania?
Jeśli chodzi o wysoki poziom odsetek obligacji ze zmiennym oprocentowaniem, to jest on oczywiście bolesny dla firm, uderza w ich rentowność, ale nie powinien spowodować problemów z obsługą długu, terminowym wypłacaniem odsetek. Moim zdaniem ważniejszy jest temat refinansowania długu, który będzie zapadał w najbliższym czasie. Jeśli pyta pan o bezpieczeństwo deweloperów, trzeba sobie zdawać sprawę, że mówimy o branży, która w ostatnich latach bardzo dobrze sobie radziła, największe spółki sprzedawały po 2, 3, a nawet 4 tys. lokali rocznie. W tym momencie deweloperzy są w sytuacji, gdzie tegoroczna oferta jest wyprzedana średnio w 80 proc., a lokale z terminem oddania w 2023 r. w 40–50 proc. Deweloperzy w zeszłym roku mocno inwestowali w grunty, zatem nie ma presji na pozyskiwanie finansowania w celu uzupełniania banków ziemi.
Deweloperzy powinni spuścić z marży, a nie oczekiwać poluzowania regulacji służących bezpieczeństwu – skwitował nadzorca.
Najbliższe dwa–trzy lata upłyną pod znakiem obniżonego popytu Polaków na mieszkania. Deweloperzy i bankowcy apelują o szybkie działania. Urzędnicy się jednak do tego nie palą.
Deweloperzy z rynku kapitałowego w III kwartale sprzedali jeszcze mniej lokali niż kwartał wcześniej. To nowe realia.
Z racji swojej skali PRS ani nie zaburzy, ani też nie poprawi sytuacji na rynku – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Od ponad 1 proc. w Warszawie i Poznaniu do 7,2 proc. w Gdańsku spadły średnie transakcyjne ceny lokali używanych. Nowe mieszkania wciąż drożeją.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas