Aroma Park Lofty na terenie historycznej gorzelni

Budowę ostatniego etapu osiedla na warszawskim Henrykowie rozpoczyna fiński deweloper YIT. Budowa ma się zakończyć w drugim kwartale 2024 roku.

Publikacja: 27.09.2022 10:11

Aroma Park Lofty na terenie historycznej gorzelni

Foto: Mat.prasowe

Aroma Park Lofty to ostatni etap inwestycji mieszkaniowej Aroma Park powstającej przy ul. Klasyków na terenie historycznej drożdżowni Henryka Bienenthala na stołecznej Białołęce. Inwestycja powstaje etapami. W sumie deweloper zaplanował ponad 400 mieszkań. Niemal 40 proc. powierzchni osiedla to tereny zielone.

W ostatnim etapie inwestycji zostaną zrewitalizowane trzy zabytkowe obiekty - Fabryka, Stary Magazyn i Willa Fabrykancka - wchodzące w skład historycznego obszaru. Powstanie także  zupełnie nowy budynek. W tej części osiedla deweloper oferuje 170 mieszkań i loftów. Ich sprzedaż właśnie się rozpoczyna.

– Aroma Park Lofty to inwestycja zajmująca szczególne miejsce w portfolio polskiego oddziału naszej firmy – mówi cytowany w komunikacie Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce. - Idealnie zachowana zabudowa starej drożdżowni stanowi ozdobę i chlubę tej części Warszawy, a blasku doda jej nowa funkcjonalność – zrewitalizowane budynki służyć będą jako obiekty mieszkaniowe. Zespół dawnej gorzelni kryje w sobie niesamowitą, ponad 100-letnią historię. Każdy z budynków ma niepowtarzalny industrialny charakter. Co ciekawe, Henryków zawdzięcza fabryce nie tylko nazwę, ale też zapoczątkowanie rozwoju urbanistycznego i demograficznego oraz układ ulic, które w naturalny sposób wytyczono w nawiązaniu do granic działki fabrycznej, dlatego wykorzystanie tej przestrzeni jest dla nas szczególnie cenne - podkreśla.

Prezes dodaje, że budynek Fabryki wchodzącej w skład założonej przez Henryka Bienenthala dawnej gorzelni drożdżowej to jeden z niewielu zachowanych w tak dobrym stanie zabytków przemysłu w całej Warszawie. Pięciokondygnacyjny obiekt pomieści 30 loftów.

- Drugi budynek – Willa Fabrykancka - stanowi swoisty unikat w skali stolicy. Został zachowana w bardzo dobrym stanie. Renowacji poddane zostaną nie tylko ceglane elewacje, ale również oranżeria z witrażami, skrzynkowe okna i historyczny balkon wykonany z prefabrykowanych elementów żeliwnych – zapowiada deweloper. - Odrestaurowane zostaną także klatki schodowe z polichromiami. W dwukondygnacyjnym obiekcie znajdzie się osiem loftów.

Nowe oblicze zyska także Stary Magazyn, który jest wpisany do rejestru zabytków jako część zespołu historycznych zabudowań. Obiekt zachowa swój industrialny styl. - Ceglane elewacje zostaną odrestaurowane, natomiast elementy współczesnej architektury będą dopasowane do całego osiedla. Na dwóch kondygnacjach znajdzie się osiem loftów – zapowiadają przedstawiciele YIT.

W nowym czterokondygnacyjnym budynku (powstanie od podstaw) deweloper zaplanował 124 mieszkania. – Nieruchomość wpisze się swoim stylem w historyczne przestrzenie gorzelni, a jej elewacja nawiąże do przeszłości tego miejsca – mówi deweloper.

Nad całością prac czuwa pracownia KAPS Architekci. Generalnym wykonawcą jest Unibep.

Mat.prasowe

Nieruchomości
Drucianka Campus. Biura, handel i usługi w dawnej warszawskiej fabryce
Nieruchomości
Torus kupuje grunt od „Bałtyku”. Powstanie na nim wielofunkcyjna inwestycja
Nieruchomości
Koła zębate, fabryczne maszyny
Nieruchomości
Fabryka Perun z mieszkaniami, usługami i handlem
Nieruchomości
Budynki komercyjne będą się unowocześniać. Inaczej przepadną