Na pofabrycznym terenie spółka Torus planuje wielofunkcyjną inwestycję. Fabryka czekolady „Bałtyk" pozostawia w Gdańsku swoją administrację i sklep firmowy. Produkcję słodyczy w gdańskiej fabryce „Bałtyk" planuje zakończyć wiosną 2023 roku. Proces przenoszenia działalności do Włocławka rozpocznie się jeszcze w tym roku. We Włocławku wybudowano już nową halę.

- Chcąc dalej rozwijać markę „Bałtyk", musimy optymalizować procesy i planować rozwój w długoterminowej perspektywie. W dotychczasowym miejscu nie mamy już szans na rozbudowę czy modernizację linii produkcyjnych. W dzielnicy, w której się znajdujemy, powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa i usługowa. Zdajemy sobie sprawę, że sąsiedztwo dużej fabryki może być uciążliwe, zwłaszcza, że pracujemy dzień i noc, a transporty tirów muszą wjeżdżać w wąskie uliczki Oliwy i Przymorza – mówi cytowany w komunikacie Konrad Mickiewicz, prezes Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk". - Rozbudowa zakładu w tym miejscu byłaby niezwykle trudna i kosztowna. Dlatego przenosimy produkcję do nowych zakładów we Włocławku, gdzie mamy niemalże nieograniczone możliwości zwiększania jej skali.

Nieruchomość, którą „Bałtyk" opuści w przyszłym roku, kupiła firma deweloperska Torus, która po sąsiedzku wybudowała biurowiec Format. - Format oddaliśmy do użytku w tym roku. Wiele lat wcześniej wybudowaliśmy nieopodal kompleks Arkońska Business Park i Hotel Arkon Park – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. - Gdy tylko usłyszeliśmy o planach przeniesienia produkcji „Bałtyku" i możliwości zakupu pofabrycznego gruntu, zaczęła się rodzić wizja wykorzystania potencjału tego miejsca, stworzenia tam czegoś wyjątkowego, odpowiadającego założeniom nowoczesnego miasta. Będzie to wielofunkcyjna inwestycja. Analizujemy potrzeby i funkcje, które będą współgrać z charakterem dzielnicy i okolicznej zabudowy. Chcemy też wykorzystać sąsiedztwo Formatu i planowej budowy kładki skracającej drogę na peron SKM/PKP Gdańsk-Oliwa, tworząc nowy pieszy ciąg komunikacyjny.

Kupiona od „Bałtyku" nieruchomość będzie kolejnym przykładem rewitalizacji przez Torusa poprzemysłowego terenu w Gdańsku, po ukończonych inwestycjach Alchemia i Format. Powstają zaś Doki Office.