Fabryka Perun z mieszkaniami, usługami i handlem

Trwają prace nad projektem zagospodarowania dawnej fabryki Perun przy ul. Grochowskiej na warszawskim Kamionku.

Publikacja: 31.07.2022 13:32

Fabryka Perun z mieszkaniami, usługami i handlem

Foto: Mat.prasowe

Koncepcja pracowni WWAA zakłada rewitalizację zabytkowych hal przemysłowych, stworzenie zabudowy mieszkaniowej z funkcjami usługowymi w parterach oraz otwartej przestrzeni publicznej.

Oryginalne elementy

- Jednym z głównych założeń architektów jest maksymalne wyeksponowanie czterech zachowanych hal z czerwonej cegły, które będą widoczne dla wszystkich poruszających wokół Fabryki Perun na piechotę, tramwajem czy samochodem – opisuje inwestor. - W tym celu w projekcie uwzględniono bramy wejściowe o wysokości nawet trzech pięter i szerokości 15 metrów, które otworzą nową oś widokową od ulicy Grochowskiej w stronę zielonych Błoni Elekcyjnych. Rozwiązanie to pozwoli też stworzyć nowy, przyjazny szlak pieszy pomiędzy zabytkową a współczesną tkanką miejską, swobodnie łączący się z sąsiednim parkiem. Hale o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw., objęte ochroną konserwatorską, zostaną poddane rewitalizacji, z zachowaniem oryginalnych elementów, suwnic, detali i zdobień. W przyszłości znajdą się tu lokale handlowe, usługowe i gastronomiczne.

Nowa koncepcja zagospodarowania Fabryki Perun zakłada budowę ok. 270 mieszkań. Na lokale handlowo-usługowe przeznaczono łącznie ok. 2 tys. mkw. powierzchni. Zaplanowano też przedszkole, plac zabaw, a także nowe i zrewitalizowane tereny zielone. Pod częścią zabudowy powstanie jednopoziomowy parking podziemny.

- Naszym celem jest kontynuowanie trwającego od ponad wieku rozwoju Fabryki Perun, tym razem uzupełniając ją o funkcje mieszkaniową oraz dbając o większą dostępność terenu, który dziś skryty za ogrodzeniem, pozostaje urokliwą, ale chaotyczną enklawą. Pragniemy tchnąć otwartość i życie w tę zabytkową tkankę – mówi cytowany w komunikacie Mateusz Świętorzecki z pracowni WWAA. - Nasza propozycja to architektura, która łączy substancję zabytkową ze współczesną, funkcję mieszkaniową z ogólnodostępnymi usługami, z zachowaniem klimatu dzielnicy. Fabryka Perun to duży bagaż dziedzictwa, materialnego i niematerialnego, o które chcemy zadbać, zgodnie z wpisem do rejestru zabytków. Oprócz starannie przemyślanych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, będą temu sprzyjać symboliczne elementy: neony, szyldy oraz inne odniesienia do oryginalnej identyfikacji wizualnej tego miejsca czy też stworzenie ścieżki edukacyjnej o jego historii i pracujących tu ludziach - wyjaśnia.

Historia i nowoczesność

- Projekt jest inspirowany industrialną historią Grochowa i Kamionka, czerpiąc jednocześnie z współczesnych trendów w zakresie miejskich projektów wielofunkcyjnych. Prezentacja nowej koncepcji to kolejny etap dialogu na temat inwestycji realizowanej według przepisów specustawy mieszkaniowej – tłumaczą przedstawiciele inwestora. - Fabryka Perun to jeden z najstarszych przykładów architektury przemysłowej na Grochowie. Od 1913 roku działał tu zakład przedsiębiorstwa "Perun" Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów, pierwsza w Polsce fabryka wytwarzająca nowoczesny sprzęt spawalniczy. Budynki fabryki przetrwały obie wojny światowe, a ona sama, przechodząc kolejne przekształcenia własnościowe i przestrzenne, kontynuowała działalność i rozwój do początków XXI wieku.

- Korzystając ze wspólnych doświadczeń związanych z rewitalizacją pobliskiego SOHO Factory, wraz z architektami z WWAA podejmujemy się kolejnego wyzwania. Chcemy, aby Fabryka Perun stała się nowym lokalnym centrum, gdzie rytm życia warszawskiej Pragi przeplata się z potrzebami tutejszej społeczności i przyszłych nowych mieszkańców oraz wrażliwością miłośników prawobrzeżnej Warszawy – mówi cytowany w komunikacie Maciej Wandzel, współinwestor Fabryki Perun.- Teraz przystępujemy do dialogu z szerokim gronem interesariuszy, których zachęcamy do dzielenia się uwagami na temat projektu. Etap ten poprzedzi dalsze kroki formalne.

Koncepcja pracowni WWAA zakłada rewitalizację zabytkowych hal przemysłowych, stworzenie zabudowy mieszkaniowej z funkcjami usługowymi w parterach oraz otwartej przestrzeni publicznej.

Oryginalne elementy

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Altus Palace w nowej hotelowej odsłonie
Nieruchomości
Modena w Poznaniu z kamieniem węgielnym
Nieruchomości
Wyburzyć, by zbudować lepsze
Nieruchomości
PRS wchodzi do zabytków
Nieruchomości
Bohema – Strefa Praga: trzy etapy w nowych rękach