Deweloperzy zawierający umowy deweloperskie przed pandemią i w jej trakcie powoływali się często na siłę wyższą jako przyczynę opóźnienia w oddaniu lokali. Zapewne mogą podobnie twierdzić wobec rozpoczęcia wojny w Ukrainie.
Stąd według Piotra Jarzyńskiego, partnera w kancelarii Jarzyński i Wspólnicy, w najbliższym czasie może pojawić się w sądach wiele spraw o zapłatę kary lub odszkodowanie za nieterminowe oddanie lokalu. Przy odpowiednich zapisach w umowie klienci mogą dochodzić odszkodowania nawet przewyższającego wysokość kary umownej za opóźnienie. Jest to szczególnie ważne w przypadku spłacania kredytu, braku możliwości zamieszkania i konieczności wynajmu lokalu zastępczego.
Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie lub braku sprzeciwu od zawiadomienia o zakończeniu budowy wymaganych odpowiednio przez art. 54 i nast. prawa budowlanego to część procesu inwestycyjnego realizowanego przez dewelopera.
Zanim odbierzesz lokal
– Przestrzegam przed odbieraniem kluczy do lokalu, który nie posiada pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomienia o zakończeniu budowy, do którego organ nadzoru budowlanego nie wniósł sprzeciwu. Wszelkie zmiany wprowadzone w lokalu, np. wyburzenie ścian, mogą doprowadzić do zablokowania uzyskania zgody na jego użytkowanie zgodnie z prawem – mówi prawniczka Dorota Dymyt-Holko.
Dodaje, że nabywca, wykańczając lokal, może nieświadomie doprowadzić do sytuacji, w której jego stan nie będzie zgodny z opisem zawartym w umowie przenoszącej własność. Odbiór bez pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomienia o zakończeniu budowy, do którego organ nadzoru budowlanego nie wniósł sprzeciwu, jest niezgodny z prawem.