Reklama
Rozwiń

Przełomowy wyrok NSA: koniec z "dziką reprywatyzacją"

Kupcy roszczeń reprywatyzacyjnych w tym kancelarie prawne zajmujące się tym procesem, nie byli stronami postępowań reprywatyzacyjnych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w czterech sprawach, które dzisiaj doczekały się finalizacji. Jego decyzja jest prawomocna i nie podlega kasacji.

Publikacja: 29.08.2022 16:20

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa sprawiedliwości dotyczącej wyroku NSA w sprawie reprywatyzacji

Foto: PAP/Rafał Guz

Decyzja NSA zdaniem Sebastiana Kalety, wiceministra sprawiedliwości i szefa komisji reprywatyzacyjnej, otworzy drogę do zwrotu nieruchomości nabytych w drodze „dzikiej reprywatyzacji”, oraz zwrotu w ten sposób pozyskanych odszkodowań do Skarbu Państwa.

 – To przełomowy wyrok i wielki sukces tych, którzy od lat sygnalizowali, że reprywatyzacja jest siedliskiem patologii – uważa Sebastian Kaleta. W jego opinii należy obecnie przeanalizować wszystkie sprawy, w których swój udział mieli „kontrowersyjni handlarze roszczeń”. – Warszawski ratusz powinien po uzyskaniu tego wyroku z uzasadnieniem, przystąpić do kwerendy spraw, w których wydawano decyzje na rzecz handlarzy roszczeń, usuwać je z obrotu, bądź składać te sprawy komisji weryfikacyjnej tak, żeby jak najszybciej uporządkować stan prawny nieruchomości warszawskich - twierdzi Kaleta.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono