- Najmniejszy wzrost (niespełna 1,1 tys. zł za mkw. używanego mieszkania) odnotowaliśmy w Wawrze. Najbardziej – o niemal 2,7 tys. zł za metr poszła w górę średnia cena mkw. lokali na Żoliborzu – wskazuje Marcin Drogomirecki, ekspert portali Morizon.pl i Gratka.pl. Podkreśla, że już w 17 z 18 dzielnic Warszawy średnia cena używanych mieszkań przekroczyła granicę 10 tys. zł za metr.

- Z analizy cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży w serwisach Morizon.pl i Gratka.pl w kwietniu wynika, że jedyną dzielnicą, w której metr używanego lokalu jest wyceniany poniżej 10 tys. zł za metr (ponad 9,6 tys. zł) pozostaje Rembertów – mówi Marcin Drogomirecki. – W 10 na 18 dzielnic stolicy średnie ceny ofertowe przekroczyły próg 13 tys. zł za metr. Średnia dla całego miasta wzrosła w ciągu roku o 13,6 proc. W kwietniu wyniosła 13,8 tys. zł.

- W ujęciu procentowym najbardziej wzrosły ceny mieszkań oferowanych w Wesołej - o 23,8 proc. Na Żoliborzu - o 19,5 proc. W Ursusie i na Targówku – o 16,2 proc. – mówi ekspert serwisów Morizon.pl i Gratka.pl. - Najmniejszy wzrost cen odnotowaliśmy w Śródmieściu. W ciągu roku średnia cena ofertowa w centralnej dzielnicy stolicy wzrosła o prawie 8 proc., do poziomu ponad 17,3 tys. zł za mkw. W tym samym czasie średnia cena mieszkań oferowanych na sprzedaż z drugiej ręki w Wawrze wzrosła o 11,2 proc., na Mokotowie o 12,1 proc., a na Ochocie o 12,9 proc.

Z analizy serwisów Morizon.pl i Gratka.pl wynika, że wśród ofert sprzedaży mieszkań na warszawskim rynku wtórnym najwięcej jest mieszkań dwupokojowych. Stanowią one 37,9 proc. całkowitej puli ofert. - Nieznacznie mniej jest mieszkań trzypokojowych - 36,3 proc. ofert. Zdecydowanie mniejszy wybór mają klienci szukający mieszkań z minimum czterema pokojami. Takie ofert stanowią 16,4 proc. podaży. - Najmniejszy – niespełna 10-proc. udział w podaży mają kawalerki, które niezmiennie są poszukiwane zarówno przez inwestorów, jak i klientów chcących zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe – mówi Marcin Drogomirecki.

Morizon.pl i Gratka.pl