Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 04:00 Publikacja: 28.04.2022 21:08
Przybywa obiektów przyjaznych środowisku
Foto: shutterstock
Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC w ciągu roku – licząc do marca 2022 r. – zasób nieruchomości z certyfikatami środowiskowymi zwiększył się nad Wisłą o 24 proc., do 1,36 tys. Podobną skalę miał wzrost, jeśli chodzi o powierzchnię – zielone nieruchomości to już 28,6 mln mkw. Zestawienie obejmuje budynki już istniejące, jak i te budowane. Ta pierwsza grupa to 502 nieruchomości, a druga 857.
Największy udział w rynku, 81 proc., ma brytyjski certyfikat BREEAM, a prawie 16 proc. amerykański LEED. Najświeższy standard, WELL, który w centrum uwagi stawia użytkowników, a nie same budynki, to 13 nieruchomości i 1 proc.
Fundusz zebrał 3,5 miliarda dolarów. Na celowniku mieszkaniówka, magazyny i biura.
Za nami najlepszy I kwartał w historii najmu biur. Po pandemicznym zawieszeniu firmy zaczynają podpisywać umowy. Wolnych przestrzeni jest jednak niewiele.
Rynek ma świadomość, że inwestowanie w budynki musi uwzględniać wpływ na środowisko. Znaczenia nabiera teraz wpływ na kwestie społeczne.
Powierzchnie dla firm deweloperzy oddają w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu. Kuszą nowoczesnymi technologiami i udogodnieniami.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Inwestycje zrealizowane w idei zrównoważonego rozwoju osiągają wyższe wyceny rynkowe – mówią Anna Kicińska i Rafał Hummel, eksperci EY.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas