Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC w ciągu roku – licząc do marca 2022 r. – zasób nieruchomości z certyfikatami środowiskowymi zwiększył się nad Wisłą o 24 proc., do 1,36 tys. Podobną skalę miał wzrost, jeśli chodzi o powierzchnię – zielone nieruchomości to już 28,6 mln mkw. Zestawienie obejmuje budynki już istniejące, jak i te budowane. Ta pierwsza grupa to 502 nieruchomości, a druga 857.
Największy udział w rynku, 81 proc., ma brytyjski certyfikat BREEAM, a prawie 16 proc. amerykański LEED. Najświeższy standard, WELL, który w centrum uwagi stawia użytkowników, a nie same budynki, to 13 nieruchomości i 1 proc.
Wciąż najliczniejszą reprezentację budynków ze środowiskowym znaczkiem stanowią biurowce – obecnie to 646 budynków, o 53 więcej niż rok wcześniej. Eksperci zwracają uwagę, że od kilku lat wszystkie powstające w Polsce nowe inwestycje biurowe podlegają certyfikacji wielokryterialnej.
Wraz z dynamicznym wzrostem zainteresowania funduszy magazynami mocno w górę idzie odsetek tego typu certyfikowanych obiektów. Na koniec marca 2021 r. znaczek miało 398 nieruchomości, o aż 171 więcej niż rok wcześniej. Mierząc powierzchnią, 41 proc. zasobów ma certyfikat.
Zasoby najmocniej dotkniętych skutkami pandemii obiektów handlowych wzrosły o 4, do 171. Rok wcześniej nieruchomości z przyznanymi certyfikatami doszło 45.