Według szacunków Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych na koniec marca tego roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy siegnęły 6,24 mln mkw. Deweloperzy oddali do użytku sześć budynków oferujących 93,4 tys. mkw. Z kolei popyt sięgnął aż 273,2 tys. mkw.
Do największych transakcji należało wynajęcie 34,5 tys. mkw. w kompleksie Skysawa przez PKO BP oraz 30 tys. mkw. w Forest Tower przez nieujawnionego gracza z sektora bankowego. Udział powierzchni niewynajętej wyniósł 12,2 proc., a więc o 0,5 pkt proc. mniej kwartał do kwartału.
– I kwartał 2022 r. na stołecznym rynku nieruchomości biurowych rozpoczął się bardzo optymistycznie, aktywność najemców osiągnęła najwyższy kwartalny poziom w historii dla pierwszych trzech miesięcy roku, a pustostany zaczęły spadać – wskazała Joanna Bartosiewicz, senior associate w dziale reprezentacji najemców biurowych w Newmark Polska (d. Cresa Polska).
Eksperci wskazują, że taki wzrost aktywności świadczy o tym, że sfinalizowanych zostało wiele transakcji wstrzymywanych do tej pory m.in. przez pandemię i niepewność.
Największym wzięciem cieszyły się biura w ścisłym centrum Warszawy. Nowe umowy najmu miały prawie 28-proc. udział w strukturze popytu, renegocjacje i odnowienia 27 proc., a ekspansje 13 proc. Umowy przednajmu stanowiły 25 proc. całkowitego wolumenu.