Budownictwo odpowiada za niemal 40 proc. emisji CO2 do atmosfery. Według szacunków aż 70 proc. ludności całego świata przeniesie się do miast do 2050 roku. Przybędzie więc inwestycji i budynków. - Deweloperzy stoją przed wyzwaniem – jak budować, aby sprostać wymaganiom rynku, a jednocześnie ograniczać emisję CO2. Kluczowe jest wykorzystywanie innowacyjnych materiałów, które wpływają na zmniejszenie śladu węglowego budynku, zarówno w czasie budowy, jak i później – tłumaczą przedstawiciele spółki deweloperskiej Bouygues Immobilier Polska. – My już dziś odpowiadamy na to wyzwanie.

Deweloper z niskoemisyjnego betonu buduje w Warszawie osiedle Aparté Mokotów. To trzy trzypiętrowe budynki, w których znajdą się 92 mieszkania. Budowa zakończy się w trzecim kwartale 2023 roku.

- Chcemy budować jeszcze bardziej ekologicznie, dlatego postanowiliśmy skorzystać ze sprawdzonego w Europie, ale jeszcze mało popularnego w Polsce, betonu niskoemisyjnego. To nasz realny krok w kierunku budownictwa bardziej zrównoważonego – mówi cytowany w komunikacie Pierre-Vincent Pasquet, dyrektor generalny Bouygues Immobilier Polska.

Dodaje, że do budowy Aparté Mokotów zostanie użyte ponad 6,5 tys. mkw. takiego betonu. Ślad węglowy konstrukcji budynku zostanie zredukowany o 31 proc.

- Dachy Aparté zostaną pokryte jasnym żwirem, aby zabezpieczyć budynki przed zbytnim nagrzewaniem latem i zwiększyć trwałości izolacji wodoszczelnej. Zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne służące do zasilania części wspólnych – opisują przedstawiciele dewelopera. - Mieszkańcy Aparté Mokotów skorzystają z zielonego patio z rodzimymi gatunkami roślin i budkami lęgowymi dla ptaków i domkami dla owadów pożytecznych.