Takie są wnioski z raportu „Zmiany stylu pracy wynikające z pandemii”, który „Rzeczpospolita” publikuje pierwsza. Badanie wśród menedżerów z różnych branż, m.in. nieruchomości, IT, HR, energetycznej, finansowej, powstało na zlecenie spółki biurowej Skanska i Business Link – operatora serwisowanych powierzchni.
Potrzebna równowaga
Pandemia przeorganizowała styl pracy. Dominuje model hybrydowy, który łączy zalety home office i pracy w biurze.
– Jest tak nie tylko ze względu na wciąż niepewną sytuację pandemiczną i związane z nią ograniczenia sanitarne – wyjaśnia Ewelina Kałużna, szefowa zespołu strategicznego doradztwa w zakresie miejsc pracy w spółce Skanska i dyrektor zarządzająca Business Link. To także strategia wielu firm. – Hybryda okazuje się być odpowiedzią na nowe oczekiwania pracowników ukształtowane w wyniku pandemii, pozwalając na korzystanie z mocnych stron pracy zdalnej i stacjonarnej – mówi Ewelina Kałużna.
Potwierdzają to m.in. wyniki grudniowego badania spółki Skanska przeprowadzonego wśród pracowników biurowych. Pracę hybrydową preferuje co drugi Polak. Okazało się np., że elastyczne podejście do czasu pracy uchroniło rodziców przed masowym korzystaniem ze zwolnień na opiekę nad dziećmi.
– Z perspektywy osób na menedżerskich stanowiskach widać, że rodzina stała się nowym towarzyszem w wykonywaniu zawodowych obowiązków. Obecność dzieci podczas rozmów online czy szczekający pies w tle są czymś zupełnie normalnym – zwraca uwagę Magdalena Ujda-Tarczyńska, menedżerka ds. komunikacji korporacyjnej w spółce biurowej Skanska.