Pomieszczenia akademików są malowane, meblowane, a teren wokół budynków – porządkowany. W dawnych akademikach pracują praktycznie wszystkie spółki i zakłady miejskie wspomagane przez wolontariuszy. Ich zadaniem jest doprowadzenie nieużywanych od trzech lat budynków do stanu pozwalającego na zasiedlenie. Miasto musi zadbać przede wszystkim o dostęp do wody i ogrzewania.
- Baza noclegowa dla uchodźców z Ukrainy w Katowicach cały czas się powiększa. W sumie przygotowano już ok. 500 miejsc. Trwają prace nad tym, by uruchomić kolejne. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach przyjeżdżający do naszego miasta uchodźcy z Ukrainy znajdą schronienie w dawnych domach studenckich – informują władze Katowic w komunikacie.
- Zapewnienie miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy to jedno z większych wzywań, z jakim się mierzymy. Dzięki dużej otwartości władz Uniwersytetu Ekonomicznego, z myślą o uchodźcach, powstanie kolejnych 400 miejsc noclegowych. Staramy się, by warunki które oferujemy, były godne i komfortowe – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Uchodźców przyjmują już m.in. kemping w Dolinie Trzech Stawów, hala sportowa przy ul. Józefowskiej, schronisko młodzieżowe „Ślązaczek", siedziby OSP Szopienice i OSP Dąbrówka Mała. Trwają rozmowy na temat zaadaptowania na ten cel kolejnych obiektów.