Rząd chce zlikwidować użytkowanie wieczyste. – To relikt PRL. Czas najwyższy z nim skończyć – uważa Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Pomysł podoba się inwestorom i prawnikom. Protestują samorządy.
W wypadku likwidacji prawa użytkowania wieczystego do działek komercyjnych niezbędna jest jednak zgoda Komisji Europejskiej. W przeciwnym razie Polska mogłaby narazić się na zarzut naruszenia unijnych przepisów dotyczących pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Firmy powinny mieć bowiem jednakowe szanse na rozwój. Te zaś, które uwłaszczą się na gruncie, mogą znaleźć się na uprzywilejowanej pozycji.
Zgoda z warunkami?
Na razie rząd pracuje nad wnioskiem, który złoży do Komisji Europejskiej. Kiedy to zrobi? Najprawdopodobniej po zakończeniu prac nad projektem ustawy w sprawie przekształcenia z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntu we własność pod budynkami wielorodzinnymi i domami jednorodzinnymi. Ustawa ta ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
Inwestorzy są dobrej myśli. Ich zdaniem Komisja Europejska powinna zgodzić się na likwidację prawa użytkowania wieczystego komercyjnych działek. – Rząd otrzyma zgodę, ale pod pewnymi warunkami. Przekształcenie tego prawa musi być powszechne i na jednakowych zasadach dla wszystkich firm. Wówczas nie będzie zagrożenia naruszenia unijnych przepisów dotyczących pomocy publicznej – uważa Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
W przeszłości obowiązywały już przepisy przewidujące przekształcenie prawa użytkowania wieczystego do działek komercyjnych. Za każdym jednak razem uchylał je Trybunał Konstytucyjny. Nie pierwszy również raz Komisja Europejska zajmie się oceną, czy przekształcenie tego prawa narusza unijne przepisy dotyczące pomocy publicznej dla firm.