Za pięć lat spółka System 3E celuje w sprzedaż 500 domów rocznie wykonanych w autorskiej technologii komponentów z perlitu – naturalnie występującej skały pochodzenia wulkanicznego. W budowlany startup zainwestował fundusz private equity Aria – w obu przypadkach założycielem i prezesem jest Dariusz Lewandowski. Od zeszłego roku akcjonariuszem i jednocześnie twarzą jest futbolowa gwiazda Grzegorz Krychowiak. Piłkarz wyłożył 5 mln zł.

System 3E działa od półtora roku. Dotychczas przedsiębiorstwo zbudowało 40 domów pod szyldem DOM 3E, w realizacji jest 20.

System 3E ma produkt i duże ambicje

System 3E ma produkt i duże ambicje

Materiały prasowe

Przedstawiciele podkreślili, że pojawienie się Krychowiaka w drużynie wpłynęło na skokowy wzrost zapytań od prywatnych klientów. Zgłaszają się też mali deweloperzy specjalizujący się w małych osiedlach domów. Spółka liczy również na współpracę z większymi partnerami z branży nieruchomości. Czy cegła może być przełomowym produktem?

Jak przekonuje prezes Dariusz Lewandowski, to rewolucja w branży. Komponenty pozwalają na błyskawiczną budowę ścian bez konieczności stosowania zaprawy i bez konieczności docieplania. Opracowanie technologii dającej produkt o odpowiednich parametrach i certyfikowanej zabrało dziesięć lat. Spółka ma patenty na mieszankę, dzięki której komponenty zapewniają odpowiednią nośność i termoizolacyjność oraz na proces produkcyjny, jak również na kształt – umożliwiający łączenie komponentów w wytrzymałą konstrukcję. Na razie firma produkuje komponenty do ścian zewnętrznych, celem jest rozszerzenie oferty o fundamenty czy stropy.

W czasie horrendalnych wzrostów cen materiałów budowlanych – na przykład stali czy styropianiu – perlit daje przewagę, bo w skali czterech lat jego ceny poszły w górę, jak mówi Lewandowski, o zaledwie kilka procent. Surowca nie wydobywa się w Polsce, firma importuje go ze Słowacji, Ukrainy i Węgier. Duże zasoby perlitu znajdują się w Stanach Zjednoczonych, z uwagi na zgłaszany tam popyt na technologię, rozważana jest budowa zakładu.

Pomóc ma w tym kampania crowdfundingowa. System 3E nie wyklucza innych form finansowania rozwoju – w tym wejścia na giełdę, kiedy zainteresowanie technologią będzie odpowiednie. Jeśli chodzi o polskie podwórko, spółka przygotowuje trzy projekty domów, które mogą mieć zastosowanie, jeśli zostaną przyjęte przepisy umożliwiające stawianie domów do 70 mkw. bez pozwolenia. Niezależnie od tego firma ma w katalogu inne gotowe propozycje. Poza Polską i USA na celowniku są Szwecja, Niemcy i Holandia.

To nie pierwszy raz, kiedy rynek nieruchomości flirtuje z gwiazdami futbolu. Nagłośnionymi wydarzeniami były zakup luksusowego apartamentu w Złotej 44 przez Roberta Lewandowskiego, oraz apartamentu w Cosmopolitanie przez Jakuba Błaszczykowskiego. Ten drugi kupił potem jeszcze trzy lokale w Złotej 44.

W przełomowe cegły zainwestował też Maciej Stańczuk, były prezes Polimeksu-Mostostalu i WestLB Banku. Spółka Nowe Technologie Budowlane produkuje bloczki, które mają wewnątrz styropianowy wkład.